Ve Veletržní paláci bylo možné spatřit výjimečná díla i fekálie

Source
Petr Satrapa
Publisher
ČTK
11.12.2005 11:35
Czech Republic

Prague

PRAHA - Za deset let od znovuotevření pražského Veletržního paláce se tato významná architektonická památka stala opět jedním z center pražského kulturního života. Národní galerie, která má v paláci stálé expozice umění posledních dvou století, zde již uspořádala řadu významných výstav, konají se zde i mnohé další společenské či komerční akce od veletrhů přes konference po módní přehlídky a rauty.

Veletržní palác je nejnavštěvovanějším z objektů Národní galerie (NG). Loni do něj přišlo více než 112.000 milovníků umění. Jeho nová fasáda dává na rozdíl od minulosti jasně najevo, že tam sídlí NG. Vznikla v něm veřejná knihovna a internetová kavárna, před palácem jsou instalovány velké plastiky.
Desetiletí NG ve Veletržním paláci provázela však i řada skandálů. Českou výtvarnou scénu již několik let polarizuje postoj k vedení Národní galerie v čele s Milanem Knížákem, který má řadu odpůrců z řad teoretiků i umělců, jimž se jeho koncepce galerie nelíbí. Například v roce 2002 kvůli situaci v NG, odkud po nástupu Knížáka odešlo mnoho zaměstnanců, umělecká skupina PodeBal na výlohu paláce přilepila z obou stran cihlu, která vypadala, jako kdyby prolétávala sklem. Loni v listopadu se zase šest mladých výtvarných umělců, z nichž tři byli členy umělecké skupiny Rafani, přímo v expozici paláce vykálelo.
Skandál doprovázelo i vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého, prestižního ocenění pro české umělce do 35 let, v roce 2000. Knížák tehdy nechal laureáta ocenění Davida Černého po sporu o místo instalace jeho díla vyvést ochrankou. Umělec pak odmítl do galerie vstoupit, dokud ji bude Knížák řídit. Prezident Václav Havel Černému cenu předal na chodníku před Veletržním palácem. Spor při instalaci výstavy minulých laureátů ceny vznikl i o rok později, NG následně od pořádání výstav finalistů ustoupila.
Vedení NG se v minulosti již několikrát distancovalo i od jiných výstav pořádaných na její půdě. Před třemi lety Knížák kritizoval výstavu fotografa Josefa Koudelky, loni zase nechal svěsit již instalovanou a předem schválenou výstavu tapiserií. "V žádném případě nebudeme dávat prostor kýči, pokleslému umění a vydírání," řekl Knížák na vysvětlenou návštěvníkům vernisáže.
Veletržní palác je vedle stálých sbírek umění 19. století, moderního a současného umění i místem konání řady významných výstav. Letos například hostil velké mezinárodní bienále výtvarného umění. Ani to se však neobešlo bez aféry. Tak jako před dvěma lety měla NG bienále pořádat společně s italským časopisem Flash Art, který vede Knížákův dávný známý Giancarlo Politi. Oba partneři se však po neshodách rozešli a Praha měla bienále dvě - ve Veletržním paláci a Politiho v Karlíně.
Palác je nejen místem pro konání výstav NG, ale pořádá se zde i řada komerčních akcí. Smluvním partnerem NG pro pronajímání prostor ve Veletržním paláci (až 5000 metrů čtvereční plochy) je společnost AC Expo, která v paláci také organizuje specializované veletrhy a společensko reklamní akce. Počátkem prosince se například proměnil v nejdražší tuzemský automobilový showroom, v říjnu zase hostil velkolepou módní přehlídku Christiana Diora.
0 comments
add comment

Related articles