V Sázavě na Žďársku lidé postavili kapli v podobě archy

Publisher
ČTK
30.08.2018 12:35
Czech Republic

Sázava

Sázava - Obec Sázava na Ždársku získala díky darům a práci dobrovolníků novou katolickou kapli. Má podobu biblické archy, jejíž dominantu tvoří 15 metrů vysoký kovový kříž. Kaple bude zasvěcena Panně Marii Karmelské, svěcení se 16. září ujme královéhradecký biskup Jan Vokál. Probíhají poslední práce, které se týkají vnitřního vybavení, řekl dnes ČTK František Ledvinka ze spolku Karmel Sázava, který stavbu organizuje.


"Spolek jsme zakládali v roce 2015 a na jaře 2016 se začala stavět základová deska," uvedl Ledvinka, který je také starostou Sázavy. Nová kaple stojí na vyvýšeném pozemku v okrajové části obce s 660 obyvateli. Budova, jejíž kostru tvoří dřevěná konstrukce, v nejvyšším místě měří deset metrů. Vejde se do ní přibližně stovka lidí. Upraveno je už i její okolí se zastřešeným kněžištěm, parkovištěm a sociálním zázemím; venkovních dlážděných ploch je přes 300 metrů.

Objem vydaných peněz převýšil tři miliony korun, ale hodnota díla je podle Ledvinky výrazně vyšší. Dobrovolníci nezištně odpracovali přes 5000 hodin, spolek dostal také hodně dřeva. Přijaté finanční dary i platby lze dohledat na transparentním účtu přístupném na webu spolku.

V Sázavě je od roku 1785 kostelík, který slouží Českobratrské církvi evangelické. Katolíci spadají do římskokatolické farnosti ve čtyři kilometry vzdálené Velké Losenici.

Při sčítání lidu v roce 2011 se podle statistiků na Vysočině k víře přihlásilo přes 29 procent obyvatel, po Zlínském kraji druhý nejvyšší podíl v ČR. Od 90. let přibyla na Vysočině iniciativou místních řada kaplí, například i ve Věžnicích a Brzkově. Ve Slavkovicích vzniklo nové poutní místo s kostelíkem.
0 comments
add comment

Related articles