V Sázavě na Žďársku světili novou kapli, stavěli ji farníci

Publisher
ČTK
17.09.2018 08:40
Czech Republic

Sázava

Sázava - Přibližně tisícovka lidí se zúčastnila dnešního svěcení kaple v Sázavě na Žďársku, kterou si farníci postavili z darů a vlastní prací. Bohoslužbu v nové kapli dnes sloužil královéhradecký biskup Jan Vokál. Kaple byla zasvěcena Panně Marii Karmelské. Výstavba objektu, kterou organizoval spolek Karem Sázava, trvala přes dva roky a skončila v srpnu. ČTK to za spolek řekl František Ledvinka.


Kaple má podobu biblické archy, jejíž dominantu tvoří 15 metrů vysoký kovový kříž. "Spolek jsme zakládali v roce 2015 a na jaře 2016 se začala stavět základová deska," uvedl Ledvinka, který je také starostou Sázavy. Nová kaple stojí na vyvýšeném pozemku v okrajové části obce s 660 obyvateli. Budova, jejíž kostru tvoří dřevěná konstrukce, v nejvyšším místě měří deset metrů.

Objem vydaných peněz na stavbu převýšil tři miliony korun, ale hodnota díla je podle Ledvinky výrazně vyšší. Dobrovolníci nezištně odpracovali přes 5000 hodin, spolek dostal také hodně dřeva. Všechny přijaté finanční dary i platby lze dohledat na transparentním účtu, který je přístupný na webu spolku.

V Sázavě je od roku 1785 kostelík, který slouží Českobratrské církvi evangelické. Katolíci spadají do římskokatolické farnosti ve čtyři kilometry vzdálené Velké Losenici. Při sčítání lidu v roce 2011 se podle statistiků na Vysočině k víře přihlásilo přes 29 procent obyvatel, po Zlínském kraji druhý nejvyšší podíl v ČR. Od 90. let přibyla na Vysočině iniciativou místních lidí řada kaplí, například i ve Věžnicích a Brzkově. Ve Slavkovicích vzniklo nové poutní místo s kostelíkem.
0 comments
add comment

Related articles