V rezervaci Soos u F. Lázní vznikne nové návštěvnické centrum

Source
Štěpánka Bartoňová
Publisher
ČTK
31.08.2018 09:40
Czech Republic

Františkovy Lázně


Františkovy Lázně - V národní přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní začne výstavba nového návštěvnického centra. Moderní zázemí nahradí 50 let starou dřevenou chatu, která slouží jako pokladna a je nyní prakticky jediným útočištěm pro zaměstnance areálu. Novinářům to dnes řekl správce rezervace Petr Adamec. Stavba bude stát zhruba 15 milionů korun, město Františkovy Lázně na ni získaly dotaci z přeshraničního programu.

"Součástí budou vstupní prostory, badatelny, zázemí pro zaměstnance. Dále tady bude vybudován altánek, který bude fungovat jako přírodní učebna, a nové sociální zařízení. Výstavba jako taková by měla začít do 14 dnů. Předpokládáme, že příští sezonu by se to mělo otevírat - asi ne na začátku sezony, ale někdy v jejím průběhu," řekl Adamec.

Investice je významná i pro Františkovy Lázně, jejichž muzeum rezervaci spravuje. Pro město je Soos s návštěvností až 60.000 lidí ročně jedním z hlavních turistických lákadel. "Výstavba nového návštěvnického centra je ale důležitá i z hlediska vzdělávání. Především chceme vést mladé lidi ke znalosti a ochraně přírody," řekl ČTK starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (PRO). Město dnes také podepsalo smlouvu o spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která se na vzdělávacích akcích v rezervaci bude podílet.

Provoz Soosu by stavba pro návštěvníky neměla ovlivnit. Národní přírodní rezervaci o rozloze 221 hektarů je přístupná po 1,2 kilometru dlouhé naučné stezce po otevřených chodnících, která vede po dně vyschlého slaného jezera. Rezervace je dnes známá především díky takzvaným mofetám, bublajícím bahenním sopkám. Vytváří je unikající oxid uhličitý, který je pozůstatkem dřívější vulkanické činnosti.
0 comments
add comment