V pražském kině Světozor dnes zahájí festival Film a architektura

Publisher
ČTK
29.09.2022 07:20
Czech Republic

Prague

Praha - V pražském kině Světozor dnes snímek Inženýrova fantazie zahájí 11. ročník festivalu Film a architektura. Příběh vzdává hold Peteru Riceovi, který spolupracoval na významných stavbách konce 20. století jako je Opera v Sydney, Centre Pompidou v Paříži nebo Lloyd’s Building v Londýně. Akce s podtitulem Body zlomů zavítá do 4. října do dvou desítek českých a slovenských měst. Uvede 34 krátkých a celovečerních filmů i diskuse s tvůrci a odborníky.


"Velká část z těchto filmů se bohužel nikdy nedostane do české distribuce. To ovšem neznamená, že běžnému divákovi nemají co nabídnout, právě naopak. Bez ohledu na to, jestli jsou z oboru nebo ne, mají návštěvníci jedinečnou možnost poznat jak důležitou roli pro každého z nás hraje podoba a forma okolí," uvedla kurátorka festivalu Karolína Vacková.

Festival představí nejen proslulá díla a osobnosti architektonické scény, jako je španělský architekt Ricardo Bofill, izraelský sochař Dani Karavan, letošní laureát Pritzkerovy ceny Francis Kéré nebo první dáma české architektury Alena Šrámková. Zaměří se také na málo známé tvůrce stojící za slavnými stavbami, aktuální témata architektury jako nakládání s realizacemi druhé poloviny 20. století či vytváření alternativních a udržitelných způsobů stavění.

Sekce Body zlomů je věnována mimo jiné brutalismusu – jeho přijímání veřejností, většinou neradostnému osudu a hledání nových forem využití těchto staveb.

Festival Film a architektura se koná paralelně s festivalem Den architektury, který od 30. září do 6. října nabízí na 300 zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celém Česku i na Slovensku a zve na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, cyklovyjížďky, přednášky i program pro děti. Více informací se nachází na www.filmarchitektura.cz.
0 comments
add comment