V Praze se v prosinci otevře Národní filmové muzeum

Publisher
ČTK
16.10.2018 15:00
Czech Republic

Prague


Praha - V Praze se v prosinci po letech příprav otevře první filmové muzeum. Sídlit bude v centru Prahy v Mozarteu v Jungmannově ulici. ČTK to dnes řekla jedna ze zakladatelek muzea Terezie Křížkovská. Národní filmové muzeum (NaFilm) se připravuje čtyři roky od doby, kdy s myšlenkou na ně přišli studenti Univerzity Karlovy. Dosud se v podobě dočasných výstav představilo na několika místech v Praze.

Organizační tým nyní získal prostory v historické budově architekta Jana Kotěry. Jde o místo, kde mimo jiné zpívala Ema Destinnová, působilo divadlo D34 založené E. F. Burianem, sídlilo hudební vydavatelství Supraphon nebo galerie.

"Naším cílem je založit muzeum českého filmu, živé centrum pro širokou veřejnost i odborníky, které v České republice chybí. Takové muzeum, které bude vzdělávat, doplňovat rozvíjející se filmovou a mediální výchovu na školách a interaktivní formou představovat národní kinematografii českým i zahraničním návštěvníkům," uvádí web muzea.

"Založit filmové muzeum byl zpočátku spíš bláznivý nápad během studií - navštívila jsem řadu filmových muzeí v zahraničí a překvapilo mě, že u nás takové muzeum není. Copak ale mohou něco takového změnit studenti, ptala se nás spousta lidí. Uběhlo pět let a teď už s jistotou víme, že mohou,"
uvedla Adéla Mrázová, jedna ze zakladatelek muzea NaFilM. Za myšlenku filmového muzea se postavila řada českých filmařů, například Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Olga Sommerová, Helena Třeštíková nebo Jan Hřebejk, kteří studenty podpořili formou video spotů.

Zakladatelky muzea slibují, že nebude klasickou muzejní expozicí. Tým složený z mladých kurátorů či architektů vytváří instalace, které nabízejí prostor pro vlastní tvořivost a fantazii. NaFilM přenese návštěvníky jak do minulosti, kde si budou moci zkusit složit promítačku a promítnout film postaru, tak do budoucnosti prostřednictvím virtuální reality nebo hologramu. Tvůrci chtějí, aby příchozí, bez ohledu na věk, poznávali film a jeho historii na vlastní kůži.

Muzeum má podporu Státního fondu kinematografie, Karlovy univerzity nebo Visegrádského fondu. Zbývající peníze potřebné k otevření muzea tvůrci vybírají ve veřejné sbírce na crowdfundingovém portálu.
0 comments
add comment