V Ostravě se dnes dočasně otevřel Velký svět techniky

Source
Martina Helánová
Publisher
ČTK
14.03.2014 12:20
Czech Republic

Ostrava

Josef Pleskot

Ostrava - Budova nově dostavěného Velkého světa techniky se dnes otevřela v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Objekt ale veřejnosti zůstane přístupný pouze týden, pak v něm začne instalace interiéru a expozic. Netradičně architektonicky pojatá budova byla symbolicky zpřístupněna v den výročí narození vědce Alberta Einsteina, řekla ČTK za Sdružení Dolní oblast Vítkovice Eva Kijonková.

    Velký svět techniky bude po svém dokončení interaktivní formou představovat fungování přírodních zákonů či vědecké objevy. Doplní tak interaktivní hernu v budově U6, která je nazývána Malý svět techniky a je vybudována v duchu Julese Verna.
    Stavba je dílem známého českého architekta Josefa Pleskota, který se hodlá účastnit i komentovaných prohlídek připravených pro veřejnost. Mimořádné otevření budovy, která bude přístupná až do příštího čtvrtku, je rovněž spojeno s promítáním časosběrného film o vzniku moderního architektonického díla a také s přednáškami o zajímavostech Einsteinových teorií i peripetiích života toho vědce. Lidé navíc nyní mají šanci dostat se do prostor, kam se po otevření objektu už nepodívají.
    "Dostanou se i mimo hlavní výstavní prostory, tedy také do míst, kde se nachází výukové prostory, a získají představu, jak vypadá technické zázemí budovy o rozloze 14.000 metrů čtverečních," uvedla Kijonková.
    Podle ní chtělo sdružení objekt ukázat bez exponátů, aby potěšilo i zájemce o architekturu. "Budova Světa techniky je ve svém výrazu sporá, minimalistická, ale nabízí maximalistický prožitek. V industriálním areálu Dolních Vítkovic tvoří jakýsi roh, do něhož budou v podobě naučných expozic vloženy poznatky lidského vědění, které tvoří základy naší civilizace," řekl architekt Josef Pleskot.
    Objekt má půdorys rovnoramenného trojúhelníku a k jeho netradičním prvkům patří prosklená zrcadlová fasáda o délce 125 metrů a výšce 12,5 metru, v níž se zrcadlí okolní industriální stavby.
    Pětipatrová stavba začala vznikat na jaře 2012 a její součástí jsou přednáškové sály, výstavní prostory, učebny, laboratoře, kabinety i kinosál s kapacitou 200 diváků.
    "S kinosálem sousedí i přednáškový sál s hledištěm a pódiem, kde může probíhat výuka s interaktivními pokusy a hrami. Vejde se sem 80 až 100 lidí. Pracovně sál nazýváme divadlem vědy," řekl ředitel Světa techniky Jakub Švrček.
    Součástí Velkého světa techniky budou čtyři stálé části: Svět vědy a objevů, Dětský svět, Svět civilizace a Svět přírody. Zahájení provozu je plánováno na konec září. Vybudování celého centra přijde na zhruba 580 milionů korun, jen samotná stavba stála čtvrt miliardy korun.
0 comments
add comment

Related articles