V dešenické tvrzi vznikne za 24 mil. Kč muzeum šumavského piva

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
16.07.2014 21:20
Dešenice (Klatovsko) - Muzeum šumavského pivovarnictví za 24 milionů korun vznikne do května 2015 v opravované tvrzi v Dešenicích. Na Klatovsku zatím nic podobného není, kromě malé expozice v klatovském muzeu. Městys se 720 obyvateli získal na budoucí turistické lákadlo 20 milionů Kč z evropského programu ROP Jihozápad. V dalším volebním období postaví minipivovar za osm až deset milionů korun. ČTK to řekl starosta Jan Rejfek.

    "Stavba muzea začne 1. října, otevřeme ho 31. května 2015," uvedl. Budou tam expozice a projekce o historii i současnosti vaření piva v městysi, na Šumavě, ale i v ČR, kde je dnes asi 250 minipivovarů. Vyráběl se tam tmavý Dešenický kozel jedenáctka a pivovar byl podle starosty za první republiky jedním z největších v okrese Klatovy. Muzeum vytvoří základní podmínky pro obnovu výroby piva v Dešenicích, která skončila v roce 1930.
    Podle Rejfka by šlo o pivovar vlastněný i provozovaný městysem s ročním výstavem do 3000 hektolitrů, "Zásoboval by restaurace, případně penziony v blízkém okolí. Nebude expandovat dále," řekl.
    Muzeum vznikne nad sklepy tvrze, kde byly kanceláře bývalého statku, jenž do roku 1990 tvrz využíval. Městys se chce dohodnout o zapůjčení exponátů s Vlastivědným muzeem v Klatovech.
    Dešenice už v roce 2012 dokončily opravu poloviny tvrze za 32 milionů Kč. S podporou ROP tam vzniklo 15 místností pro spolky, kanceláře, svatby a výstavy, dále tam studují senioři. V obci se schází pět hasičských jednotek, myslivci, klub žen a Červený kříž.
    Po výstavbě muzea budou opraveny dvě třetiny tvrze. Zbude přebudovat historickou sýpku na pivovar. Na Klatovsku jsou zatím minipivovary v Železné Rudě, v Chudenicích, připravuje se v Bezděkově a v Sušici.
    "Chceme sem dostat lidi. Průmysl tu žádný není. Dá se stavět jedině na tom, že se tvrz opraví a bude předpoklad, že sem přijdou," uvedl Rejfek. Zatím je láká jen na blízkou nýrskou přehradu a velký počet cyklostezek propojených do Německa.
    Tvrz, o níž jsou první zmínky z roku 1272, získal zpět městys v roce 1996, ale dlouho na opravu neměl peníze. Dešenice, které vlastní ještě dva kostely, investují do památek dva až tři miliony korun ročně díky velkým lesům, které přinášejí peníze do kasy.
0 comments
add comment