V brněnské katedrále na Petrově začala obnova presbytáře

Publisher
ČTK
07.04.2021 17:55
Czech Republic

Brno

Ateliér Tišnovka


Brno – V katedrále svatých Petra a Pavla v Brně dnes po ranní mši dělníci demon- tovali kamenný obětní stůl. Začala tak obnova prostoru před hlavním oltářem. Biskupství v roce 2019 vyhlásilo výtvarnou soutěž s cílem sjednotit dominantní prvky presbytáře. Kromě obětního stolu bude mít katedrála také nový ambon, odkud se při mši čte z bible, sedadlo pro celebranta, svícny a procesní kříž.


V soutěži uspěl návrh Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné. Hlavním a spojujícím motivem nových prvků bude bronzová síť, volně vycházející z ornamentu na neogotickém oltářním nástavci, který v katedrále zůstává. Drobné detaily odkážou ke svatým Petru a Pavlovi, patronům hlavního chrámu diecéze.

Nové prvky presbytáře posvětí biskup Vojtěch Cikrle 21. května. Provoz v katedrále se však do té doby nezastaví. Jako provizorium bude v chrámu zatím dřevený stůl, řekl novinářům farář Tomáš Koumal.

Současný obětní stůl vážil asi 1,7 tuny a v katedrále sloužil od 80. let minulého století. Nyní jej získá kolej Nepomucenum v Římě, kterou užívají čeští studenti na vatikánských univerzitách. V seminární kapli podobný dosud chyběl.

Bronzové prvky pro katedrálu na Petrově jsou ve výrobě, jde o technologicky náročný proces. Ornament bylo nutné nejprve přenést do digitální podoby, poté vyřezat vodním paprskem. "Nyní se části svařují, cizelují a opracovávají," uvedl architekt Michal Říčný.

Na bronzovou strukturu se pak nasadí deska z italského mramoru. Přes svou váhu by měla působit lehkým, až levitujícím dojmem. Architekti v novém pojetí presbytáře usilovali o to, aby nové prvky působily vzdušně. Prostor je totiž vzhledem k historickému vývoji katedrály poměrně stísněný a neunesl by robustnější prvky, uvedl druhý z architektů Petr Todorov.

V oltářním stole budou uloženy ostatky svaté Zdislavy, rodačky z Křižanova v brněnské diecézi.
0 comments
add comment

Related articles