Umělecký smalt má budoucnost v architektuře, míní umělci

Source
Vladislav Sobol
Publisher
ČTK
09.07.2006 18:10
Czech Republic

Frýdlant nad Ostravicí

Frýdlant nad Ostravicí - Na možnost využití historických technik uměleckého smaltu v architektuře upozornila desítka tvůrců z celého světa, kteří dnes ve Frýdlantu nad Ostravicí vystavili svá díla vytvořená na mezinárodním sympoziu Frýdlantský umělecký smalt. Ze smaltu se dá vytvořit krásná výzdoba interiérů a exteriérů, která vydrží celá staletí, řekl ČTK komisař sympozia Karel Bogár.
"Snažíme se navázat na tradici továren z poloviny 19. století, kdy se na našem území vyvinulo mnoho dnes již zapomenutých technologií. Obliba smaltu se pomalu vrací, například některé továrny v Česku si ze smaltu vytvořily výzdoby svých hal i okolí," dodal Bogár.
Na frýdlantském sympoziu vytvořila desítka umělců za osm dní přes stovku prací. "Letos jsme měli špičkové obsazení, kromě českých špiček přijeli také významní tvůrci z Japonska, Německa, Francie, Rakouska a Nizozemska," řekl Bogár. Pro umělce byla společná tvorba přínosná. Každý z nich používá jiné metody a techniky, takže si mohli vyměňovat své nápady i zkušenosti.
Nejlepší díla budou nyní putovat po několika výstavách a později budou k vidění v Galerii uměleckého smaltu a litiny ve frýdlantském domě kultury.
Technologie smaltu je známá již z druhého tisíciletí před Kristem z egejské kultury, po dlouhá staletí se smalt používal pouze pro výrobu šperků a dekorativních předmětů. Průmyslově se smalt využívá od poloviny 18. století, kdy se začaly glazovat železné nádoby. Později se smalt začal používat především na úpravu povrchu kuchyňského nádobí nebo informačních a reklamních tabulí.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
info
Tomáš Pavlas
10.07.06 03:14
show all comments