U třebíčské baziliky bude možná fungovat farní kavárna

Source
Vendula Krausová
Publisher
ČTK
12.09.2018 07:40
Czech Republic

Třebíč


Třebíč - Farnost spravující třebíčskou baziliku svatého Prokopa dokončila opravu dvou místností fary v sousedství baziliky. Prostor s kavárnou bude sloužit především farníkům, v budoucnu možná i turistům, kteří baziliku navštěvují. Půlmilionovou opravu zaplatila farnost z darů. Na podzim chce opravit opěrnou zeď za farou a na jaře příštího roku pokračovat s opravami střechy baziliky. Románsko-gotickou stavbu čeká v příštích letech také restaurování kamenných prvků a obnova fasády na věžích a západním průčelí za více než sedm milionů korun. ČTK to řekl farář Jakub Holík.

Opěrná zeď ve farní zahradě je podle Holíka v havarijním stavu. Na její opravu asi za 500.000 korun žádá o příspěvek i město. Třebíčští zastupitelé o něm budou rozhodovat ve čtvrtek. Schvalovat budou také spoluúčast na opravě střechy baziliky. Náklady na její celkovou obnovu jsou asi osm milionů korun. Práce jsou rozděleny do několika etap. V první polovině letošního roku už byla zahájena druhá z nich a příští roku bude pokračovat. "Máme opravenou střechu baziliky nad hlavní lodí a letos se dělala část mnišského chóru a presbytář, který je hotový. Mnišský chór se bude příští rok dodělávat," řekl Holík.

Opravené prostory na faře, které ještě čeká kolaudace, sloužily původně jako sklad uhlí a dřeva. "Teď budou primárně složit farníkům a v dalších letech by se přes letní sezonu mohly otevřít i turistům, kteří na nádvoří čekají na prohlídku baziliky," řekl Holík.

Bazilika svatého Prokopa z poloviny 13. století byla v roce 2003 zapsaná společně s třebíčskou židovskou čtvrtí na seznam UNESCO. Ročně ji navštíví asi 35.000 lidí.
0 comments
add comment

Related articles