Turnovská synagoga se po opravě otevře veřejnosti

Source
Petra Laurinová
Publisher
ČTK
19.11.2008 15:05
Belgium

Brusel

Turnov (Semilsko) - Bývalá turnovská synagoga, která se v  uplynulých dvou letech kompletně renovovala, se otevře od čtvrtka do neděle poprvé veřejnosti. Do budoucna ji chce město využívat k pořádání kulturních a vzdělávacích pořadů. ČTK o tom informovala Eliška Gruberová z turnovského informačního centra.
    Přes zimu bude pro návštěvníky zavřená, ale od příští turistické sezony v ní lidé uvidí původní liturgické předměty z Turnova a expozici Židovského muzea v Praze, která bude mapovat dějiny židovského osídlení Turnovska.
    Podle Gruberové se celkové náklady na opravy vyšplhaly na 14,27 milionu korun. Na obnovu synagogy získalo město v roce 2006 podporu z  takzvaných norských fondů přes 280.000 eur. Silná koruna a kurzovní ztráty prý ale zavinily, že místo 8,5 milionu korun, s nimiž radnice počítala, to bylo o  dva miliony méně.
    Turnovská synagoga byla postavená v roce 1747 a jako jediná na severu Čech přežila útoky nacistů, kteří v listopadu 1938 vypálili synagogy takřka ve všech německých i severočeských městech. Původní náboženský účel přestala plnit krátce po druhé světové válce, kdy dozvuky kdysi silné židovské kultury v Turnově prakticky zanikly. Léta pak sloužil objekt jako sklad nádobí a v roce 1990 přešel do soukromých rukou. Radnice ho získala v roce 2003, když ho vyměnila s vlastníkem za sousední dům s atraktivními prostory pro podnikání.
    Obnova synagogy začala odstraněním uměle vytvořených cizorodých prvků a odkrytím původních maleb. Předcházel jí záchranný archeologický výzkum, který určil její postup. Stavbaři vybudovali kromě jiného nové toalety na dvoře. Museli ale opravit také krov, střechu a plášť budovy. Na průběh rekonstrukce dohlíželi odborníci ze Židovského muzea v Praze.
0 comments
add comment

Related articles