Stavbami Plzeňského kraje jsou synagoga, pavilon skla a most

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
27.05.2015 22:15
Czech Republic

Pilsen

foto: Ivan Němec
Plzeň - Stará synagoga v Plzni, Pavilon skla v Klatovech, nová komunikace a most v Plzni a firemní administrativní budova v Rokycanech se staly Stavbami roku Plzeňského kraje 2014. Ve 12. ročníku soutěžilo 22 staveb v pěti kategoriích, meziročně o šest méně; přihlásilo se jich 39. V kategorii veřejných prostranství nebyla cena udělena. ČTK to řekla mluvčí soutěže Martina Kurfirstová.

    V kategorii novostavby vyhrála administrativní budova firmy Brusivo v Rokycanech, kterou porota ocenila za čisté dispoziční, tvarové řešení a experimentování s materiály. V rekonstrukcích budov byla první Stará synagoga. Mezi dopravními a inženýrskými stavbami pak krajská silnice Plaská - Na Roudné - Chrástecká v Plzni za zdařilou rekonstrukci mostu a výstavbu nového se subtilně působící mostovkou a sadové úpravy. Pavilon skla byl první ve sportovních a volnočasových objektech.
    Kromě hlavních ocenění udělila odborná porota čtyři čestná uznání. Získalo ho zdravotní středisko a Penny market v Dobřanech, Biomedicínské centrum a univerzitní medicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, wellness objekt v zámeckém areálu v Hrádku u Sušice a zatraktivnění areálu letního kina v Klatovech.
    Letos potřetí vybrala svého favorita veřejnost. Hlasovacími kupony a na webu soutěže zvolila rozhlednu Vysoká v Tachově.
    Hejtman Václav Šlajs ocenil areál firmy RSF Elektronik ve Stříbře, plzeňský primátor Martin Zrzavecký nový objekt NTIS a CTPVV Západočeské univerzity. Cena Okresní hospodářské komory Plzeňsko míří do Techmanie za druhou etapu rekonstrukce haly, Svaz podnikatelů ve stavebnictví ocenil část okruhu Domažlická - Křimická v Plzni.
    "Novinkou byla šestá kategorie - stavby pro bydlení. Letos se do ní ještě žádné objekty nepřihlásily, ale je velkým příslibem do budoucna. Máme zkušenosti z minulých let, že kvalitních a architektonicky hodnotných budov určených pro bydlení stále přibývá," řekl Miloslav Zeman, předseda Okresní hospodářské komory Plzeňsko.
    Titul Stavba roku 2013 loni získaly nový atletický stadion v Plzni, revitalizované náměstí ve Stříbře a přístavba sušického muzea. Veřejnost zaujala obnova ostrova Santos v Sušici.
0 comments
add comment