Stavba nové krajské knihovny v Havl. Brodě má mírný předstih

Publisher
ČTK
10.04.2019 21:55
Czech Republic

Havlíčkův Brod

Autor: ATELIER 02, Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod – Stavba nové krajské knihovny v Havlíčkově Brodě je v mírném předstihu. Pokud stavbařům tempo vydrží, mohly by práce skončit o několik týdnů dřív. Po dnešním kontrolním dnu na staveništi to uvedl náměstek hejtmana Vysočiny Martin Kukla (ANO). Nová knihovna za 143 milionů korun má být dokončena do července 2020. Vedle ní zároveň dělníci budují parkovací dům, který by mohl začít sloužit ještě letos.


"Předběžně jednáme o tom, že by možná už na podzim byla budova parkovacího domu zprovozněna," řekl ČTK havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS). Stavbu domu se skoro stovkou míst pro auta platí město. Radnice teď jedná o možnosti jeho předčasného užívání. Pozemek u kulturního domu Ostrov, kde knihovna vzniká, dřív sloužil jako odstavná plocha pro automobily.

Město se už také zabývá využitím Staré radnice na náměstí, z níž se krajská knihovna odstěhuje. Rada města kvůli tomu řídila pracovní skupinu. Návrhů na využívání historické budovy je podle starosty řada. "Nebude to o tom, že bychom nevěděli, co s ní. Spíš budeme muset vybírat, co bude nejlepší," řekl.

Pro krajskou knihovnu je ve Staré radnici málo místa, používat musí i pronajaté prostory. O potřebě nové budovy se mluvilo mnoho let. Na obrátkách přípravy nabraly, když se kraj, který knihovnu zřizuje, dohodl na spolupráci s městem. Stavba nové třípodlažní budovy knihovny začala loni v srpnu, provádí ji firma Zlínstav.

Železobetonový skelet novostavby stojí na pilotech zapuštěných až 11 metrů hluboko. "K dnešnímu dni je hotovo 95 procent veškeré monolitické konstrukce," uvedl Kukla. Příští měsíc přijdou na řadu řemesla a začnou práce na fasádách.
0 comments
add comment

Related articles