Brnu hrozí za projekt Janáčkova koncertního sálu žaloba architektů

Source
Lenka Horáková
Publisher
ČTK
17.09.2018 20:15
Czech Republic

Brno

Konior Studio

Brno - Brněnská ODS se obává zpoždění stavby Janáčkova kulturního centra, které by mělo být hotové v roce 2022. Novinářům to dnes řekla jednička kandidátky strany do říjnových komunálních voleb Markéta Vaňková. Důvodem je nová podoba koncertního sálu, kterou v pátek prezentovalo město. Podle Vaňkové je v rozporu s dříve vydaným a platným územním rozhodnutím. Kvůli tomu bude nutné udělat změnu územního rozhodnutí, která celý projekt prodlouží. Městu také hrozí žaloba dřívějších projektantů, protože nyní město zvolilo jiné.

Brno v pátek představilo studii nového sálu. "Co se týče připravované stavby, její rozměr v arkádě přesahuje původní obrys. To je dáno především dynamikou objektu, která je dána požadavky na akustiku. Pro město je primárním cílem, aby byl nový sál na špičkové technické úrovni. Až bude hotový celý projekt, budeme s ním intervenovat u všech dotčených orgánů. Věřím, že jednání s úřady budou v mezích zákona, korektní a vstřícná," zaslalo ČTK tiskové oddělení brněnského magistrátu dřívější vyjádření primátora Petra Vokřála (ANO).

Podle primátora by město chtělo dokončit sál v roce 2022. Podle Vaňkové to ale není možné. "Změna územního rozhodnutí je otázka několika let. Až to bude vydané, může nastat další fáze," zdůraznila Vaňková. Město by se podle ní mělo vrátit ke starému projektu, z něj vypracovat nový projekt v souladu s územním rozhodnutím a potom objekt postavit. Oproti předchozímu projektu je podle Vaňkové budova o patro vyšší a z kapacity 1000 diváků se zvýšila na 1300.

Město také bude čelit žalobě, podle Vokřála je s tím srozuměné. Podat ji chce pražský ateliér M1, který před čtrnácti lety vyhrál soutěž na podobu koncertního sálu. Zástupci města ale nyní představili jiný projekt jiných autorů. Podle původních architektů mohli autoři na jejich projekt navázat, ale ne ho zcela změnit, což považují za porušení smlouvy. "V rámci mezinárodní soutěže, do které se přihlásilo několik ateliérů, bylo vybráno studio Konior. M1 v této soutěži neuspělo a tato situace byla vyřešena převzetím licenční smlouvy," dodal Vokřál.

Janáčkovo kulturní centrum zhruba za 1,3 miliardy korun má nabídnout 1300 míst. Na jeho vzniku se má podílet 600 miliony stát, stejnou částkou město a 100 miliony Jihomoravský kraj. Bude zázemí pro Filharmonii Brno.
0 comments
add comment

Related articles