Brno si připomnělo 90 let od Janáčkovy smrti, staví sál i muzeum

Publisher
ČTK
13.08.2018 12:50
Czech Republic

Brno

Brno - Devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka si dnes připomněli v Brně. U jeho hrobu na Ústředním hřbitově se sešli politici z radnice i další lidé. Primátor Petr Vokřál (ANO) ČTK řekl, že by v Chlebodárově vile mělo v budoucnu vzniknout Janáčkovo muzeum. Náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) připomněl, že město staví také koncertní sál nazvaný Janáčkovo kulturní centrum.


Kromě Vokřála a Hollana na pietě byl například i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, o Janáčkovi promluvil šéf oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea Jiří Zahrádka.

Janáček v Brně působil. "Je s Brnem spjatý stejně jako další velikáni. Měli bychom si je připomínat, protože v zahraničí o nich mnohdy věcí více, než o nich víme my," řekl Vokřál. Podle něj je při výročí důležité přijmout závazek. "Doufám, že v dalším volebním období vybudujeme tomuto velikánovi adekvátní zázemí jako muzeum, abychom na to mohli být hrdí," dodal Vokřál.

Uvedl, že město jedná s církví o případné směně Chlebodárovy vily, kde by mohlo muzeum vzniknout. Podle Vokřála by poté, co ji město eventuálně získá, potřebovala rekonstrukci, pak by v ní mohlo vzniknout skladatelovo muzeum. Primátor předpokládá, že by si to vyžádalo miliony korun. "Pokud vše půjde dobře, muzeum by mohlo být hotovo v roce 2020 nebo 2021," doplnil.

Hollan řekl, že by muzeum mohlo například nabízet fotografie a informace o Janáčkovi, ale také jeho celoživotní dílo. Podle něj neměl Janáček předchůdce ani následovníka, jeho tvorba byla výjimečná. Hollan zároveň připomněl, že město staví koncertní sál nazvaný Janáčkovo kulturní centrum. Zatím jsou postaveny podzemní garáže, nyní se zpracovávají další potřebné věci. Podle Vokřála stále platí, že má vláda ve státním rozpočtu vymezené peníze na to, aby se na nákladech stavby podílela. Sál má stát 1,3 miliardy korun, asi 100 milionů má dát kraj a zbytek si shodně rozdělí město a stát.

Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech a zemřel 12. srpna 1928 v Ostravě. Dlouho ale působil v Brně, kam jeho tělo bylo převezeno a kde je také pohřbený.
0 comments
add comment

Related articles