Stavba justičního paláce v Ústí nad Labem se prodraží, projedná to vláda

Publisher
ČTK
25.04.2021 20:20
Czech Republic

Ústí nad Labem

Praha/Ústí nad Labem – Stavba justičního paláce v Ústí nad Labem, která měla původně stát 1,7 miliardy korun, se zhruba o jednu miliardu prodraží. Vyplývá to z dokumentů, které bude v pondělí předkládat vládě ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Na stavbu se čeká již 19 let. Krajskému soudu současná budova v záplavové zóně u Labe nestačí a pronajímá si prostory v centru.


Během přípravných prací a zpracování projektové dokumentace, což vyšlo na více než 80 milionů korun, se změnily parametry projektu. Změny se týkají zejména zvýšení počtu zaměstnanců z původních 745 na 828, s čímž je spojeno rozšíření užitné plochy. Počítá se také s tím, že se sníží průměrné velikosti kancelářských ploch na osobu. Areál se stane co do počtu zaměstnanců druhým největším justičním palácem v republice. Více zaměstnanců bude mít už jen areál Na Míčinkách v Praze, který zaměstnává zhruba 1000 lidí.

Plánuje se, že v areálu bude 248 kanceláří, pět zasedacích místností a 30 jednacích síní. V paláci bude také sociální zařízení, kuchyňky, podatelny, spisovny a sklady. Počítá se i s kuchyní a jídelnou či bufetem. Zaparkovat bude moct 316 aut.

O stavbě nového justičního areálu pro ústecký soud i státní zastupitelství se mluví od roku 2002. Současná budova, která funguje od roku 1974, potřebám soudu nevyhovuje. Leží v záplavovém území. Při povodních objekt několikrát zatopila voda. Nový justiční palác by měl stát ve čtvrti Bukov.

Kvůli nedostatku místa už z budovy krajského soudu odešlo krajské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství. Obě instituce si zatím pronajímají prostory v soukromých budovách v centru města. V nové budově má sídlit krajský a okresní soud se státním zastupitelstvím, Probační a mediační služba, pobočka ministerstva spravedlnosti a ústecké pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Do budovy u Labe se už nevejde ani celý krajský soud. Loni si pro potřeby správního soudnictví pronajal kancelářské prostory v Paláci Zdar v centru. Do objektu na Střekově se přitom musí kvůli jejímu špatnému stavu stále investovat, bylo nutné pořídit třeba klimatizaci do několika jednacích síních.

Na základní kámen neexistujícího justičního paláce v Ústí v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní Benešovou, která byla tehdy členkou vlády Jiřího Rusnoka. Termín dokončení byl v té době odhadován na rok 2018.
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
Inu, jak to tak vypadá,
Aleš
28.04.21 08:16
Re: Inu, jak to tak vypadá
Martin Rosa
29.04.21 11:35
Prodražení
Dncjcj
04.05.21 08:59
show all comments

Related articles