Stanice metra Národní třída se uzavře kvůli výstavbě Copa centra

Source
Jana Hrubá
Publisher
ČTK
09.07.2012 21:30
Czech Republic

Prague

Praha - Kvůli stavbě administrativního a bytového centra Copa se v úterý na trase B pražského metra uzavře stanice Národní třída. Soupravy metra v ní nebudou zastavovat asi dva roky. Aneta Řehková z tiskového oddělení pražského dopravního podniku na dotaz ČTK uvedla, že podnik za opravy stanice zaplatí přes půl miliardy korun. Multifunkční centrum bude investora stát kolem čtyř miliard korun.

    Podle dopravního podniku se stavba dotkne 21.000 cestujících. Lidé můžou vystupovat buď ve stanici metra Můstek, nebo Karlovo náměstí. Provoz tramvají, zejména ve frekventované Spálené ulici, zůstane zachován.
    Samotná stanice a vestibul stanice Národní třída se v nadcházejících měsících úplně promění. Řehková řekla, že rekonstrukce stanice vyjde na 233 milionů korun, dalších 275 milionů bude stát zkrácení eskalátorů a vybavení nového vestibulu, který se přesune do podzemí. Jeho stavbu za 88 milionů korun zaplatí investor. Lidé tak v budoucnu budou vystupovat z metra přímo do nové budovy s obchody, kavárnami a kancelářemi.
    Výstavbu Copa centra a opravu stanice metra o několik let zdrželo rozhodování ministerstva kultury o památkové ochraně gotických sklepů, které se u Národní třídy našly. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) nedávno potvrdila rozhodnutí svého předchůdce Jiřího Bessera (STAN), že chráněna bude jen část sklepů. Ministerstvo tak vyhovělo návrhu investora. Stavbě už tedy nestojí nic v cestě.
    Projekt spoluvlastní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka a podnikatel Sebastian Pawlowski, který byl v minulosti často spojován s vedením Prahy. Z materiálů, která má ČTK k dispozici, vyplývá, že dopravní podnik v roce 2007 prodal investorovi pozemky na Národní třídě za 425 milionů korun. Multifunkční objekt by měl mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody a podle dřívějších informací i parkoviště pro 250 aut. Objekt bude propojen s obchodním domem Tesco.
0 comments
add comment

Related articles