Samsonovu kašnu v Českých Budějovicích zakrývají dřevěné stěny

Source
Pavel Pechoušek
Publisher
ČTK
07.09.2016 16:45
Czech Republic

České Budějovice

Jan Šépka
Šépka architekti



České Budějovice - Až do 2. října bude barokní Samsonova kašna na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. obklopena sedmimetrovou dřevěnou stěnou. Umělecký projekt s názvem Vnímání má vyvolat diskusi o hodnotě veřejného prostoru. Ke kašně, která je symbolem města a patří mezi největší v České republice, lidé dojdou jen po lávce vedoucí z Domu umění stojícího rovněž na Náměstí Přemysla Otakara II. Novinářům to dnes řekl autor projektu architekt Jan Šépka a kurátor Domu umění Michal Škoda.


Podle Šépky je uměleckým záměrem projektu to, aby si lidé více vážili zajímavých staveb kolem sebe. "Hlavním impulsem bylo vyvolat diskusi o veřejném prostoru, o dominantách, které nás obklopují a o tom, že jejich hodnotu nevnímáme tak, jak bychom mohli," uvedl Šépka. "O těchto hodnotách se dnes nediskutuje a přesto by si to zasluhovaly," dodal.

Dřevěná lávka z voděvzdorné překližky po úvodním labyrintu zájemce vyvede oknem směrem ke kašně. Mezi řetězem kolem kašny a sedm metrů vysokou stěnou je úzký prostor, kudy lidé kašnu obejdou, mohou jí pozorovat a po schodech se zase vrátit na lávku, zpátky do Domu umění. Po obou stranách lávky, kterou nese dřevěná konstrukce, jsou asi deset centimetrů široké průzory nabízející netradiční pohledy na plochu náměstí.

Přesnou cenu projektu Michal Škoda prozradit nechtěl. Dům umění provozuje město a každý rok se zde koná osm výstav nebo různých projektů. "Na každou akci mám 250.000 korun. Někdy je potřeba více nebo méně. Každopádně nás projekt Vnímání nestojí město ani korunu navíc, bez problémů se vejdeme do letošního rozpočtu," uvedl Škoda s tím, že s realizací pomohli někteří sponzoři. "Největší úsporou je pro mě zapůjčení veškerého stavebního materiálu od jedné pražské firmy. Ten bude znovu použit na stavbu něčeho dalšího," uvedl Šépka.

Ke známým projektům sedmačtyřicetiletého architekta patří úpravy Horního náměstí v Olomouci, úpravy Jiřského náměstí na Pražském hradě nebo návrh Národní knihovny v Praze. Českobudějovický projekt je prý jeho nejdiskutovanější. "Stává se mi často, že mi někdo zavolá a řekne i svůj názor na stavbu. Ti lidé ale nečekají na vysvětlení a potom, co mi sdělí svůj názor, pokládají telefon," uvedl. Podle Škody byly reakce návštěvníků projektu Vnímání zatím velice pozitivní. "Je třeba sem přijít a vše vyzkoušet na vlastní kůži," uvedl Škoda.

Bezpečnost návštěvníků nevšedního díla jistí únikový východ, ke kašně se zvláštní cestou dostanou také hendikepovaní zájemci. V rámci projektu budou každé úterý konat speciální diskusní pořady a přednášky.
0 comments
add comment

Related articles