Rozhledna na Dobrošově u Náchoda sloužila i čs. armádě


Praha - Ikonická rozhledna v Dobrošově u Náchoda, který vyrostla současně s Jiráskovou turistickou chatou, patří už od svého zpřístupnění 1. prosince 1923 k nejznámějším cílům výletníků v tomto koutě Orlických hor. Z ochozu 25 metrů vysoké rozhledny, kterou navrhl Dušan Jurkovič, je za pěkného počasí jedinečný výhled na Krkonoše, Náchod, Jestřebí hory, Adršpašsko-teplické skály, Ruprechtický špičák i samotné Orlické hory.


Chata s rozhlednou vznikla na Dobrošově už v roce 1895 péčí náchodské odbočky Klubu českých turistů a jedna z prvních turistických útulen v české části monarchie si rychle získala oblibu. Poměrně malá budova s jen šest metrů vysokou rozhlednou ale brzy přestala zvládat příliv návštěvníků a již před první světovou válkou se proto začala chystat nová budova. Za architekta si tehdy náchodští turisté vybrali Jurkoviče, který krátce předtím dokončil turistickou chatu v Pekle u nedalekého Nového Města nad Metují.

"Konečně je rozhodnuto: vystavět půvabně členěnou, šindelem krytou, na kamenné podezdívce rozloženou, účelně zařízenou rozhlednu, jejíž šestihranná pásovitá věž se širokým dřevěným ochozem bude zdobiti vrchol památného Dobrošova," psalo se v dobovém tisku o projektu, jehož dokončení ale zdrželo vypuknutí "velké války". Teprve po jejím konci a vzniku Československa se mohla vyhlásit veřejná sbírka a v roce 1921 se začalo se stavbou.

Chata i s rozhlednou byla dokončena za dva roky, slavnostní otevření za přítomnosti samotného Aloise Jiráska se konalo koncem září 1923, široké veřejnosti se ale ubytovna s vyhlídkou otevřely až o zhruba dva měsíce později. Na konci 30. let ale turisty vystřídali na Dobrošově vojáci, kteří měli nedaleko dělostřeleckou tvrz - součást pohraničního opevnění - a ochoz rozhledny používali jako pozorovatelnu. V prosinci roku 1938 ale vojáci odešli a turisté mohli zpátky.

Turistický provoz na Dobrošově neustal ani během dalších desítek let, měnili se ovšem majitelé. Poprvé v roce 1950, kdy Klubu českých turistů chatu zabavil stát. Na počátku 90. let minulého století získal budovu okresní úřad v Náchodě, od kterého chatu nakonec v roce 1995 odkoupil zpátky Klub českých turistů. Na chatě i rozhledně si ale vybralo svou daň letité zanedbávání údržby a teprve na přelomu století se konečně dočkaly důkladné rekonstrukce. Znovu se otevřela v září 2002 po čtyřech letech oprav.
0 comments
add comment

Related articles