Replika kostela v Gutech se začne stavět asi v polovině prázdnin

Publisher
ČTK
06.06.2019 08:15
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Replika dřevěného kostela v Třinecké části Guty se začne stavět asi v polovině prázdnin. Stavbu brzdí administrativa, dokončuje se ještě vydání stavebního povolení a dolaďuje se protipožární zabezpečení. ČTK to dnes řekl Miroslav Hurník ze stavebního odboru Ostravsko-opavského biskupství. Původně měla stavba začít loni na podzim. Zahájení zpozdilo například jednání s památkáři.


"Naše snaha je, aby na přelomu července a srpna začala stavba zděných konstrukcí. Pak se bude hned pokračovat dřevěnými konstrukcemi," řekl Hurník. Dodal, že zahájení stavby nyní brzdí jen administrativa. "Řešíme složité záležitosti jako protipožární zajištění," uvedl.

Představitelé biskupství čekali, že stavba začne dříve. Delší dobu se ale například hledal kompromis mezi představou biskupství a památkářů.

Pro výstavbu kostela je kromě projektu už připraveno vše. Pokáceno bylo 450 metrů krychlových kulatiny. Vybraná firma už dřevo na stavbu odkornila, upravila na potřebné profily a odborně uložila pro další použití. Dřevo bylo upraveno většinou ruční prací, především otesáním. Současně se těžilo smrkové dřevo pro výrobu šindelové krytiny. Na výrobu šindelů se spotřebuje na 150 metrů krychlových dřeva.

Kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Kriminalisté krátce po požáru obvinili tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle policie stavbu zapálili úmyslně. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud Ostrava je za zapálení vzácného dřevěného kostela poslal do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší pak chlapec, který všechny na místo dovezl. Osmiletý trest dostal odsouzený, který budovu zapálil.
0 comments
add comment

Related articles