Rektorem AVU se stane Jiří T. Kotalík

Publisher
ČTK
31.10.2009 18:20
Czech Republic

Prague

Praha - Novým rektorem pražské Akademie výtvarných umění (AVU) se od února příštího roku stane historik umění Jiří T. Kotalík. ČTK to dnes sdělila mluvčí akademie Blanka Čermáková. Kotalík školu vedl již po dvě funkční období v letech 1997 až 2003, poté jej na šest let vystřídal Jiří Sopko. Rektora ještě musí jmenovat prezident.
    Akademický senát zvolil Kotalíka ve čtvrtek 16 hlasy z 21, jediným protikandidátem byl další pedagog akademie Jiří Příhoda. Ve svém volebním programu Kotalík deklaroval především snahu o udržení standardu kvality akademie, prosazení a zachování specifik vysokých uměleckých škol, inovaci struktury a náplně výuky podle potřeb studentů.
    Z návrhů na rektora vzešli jen dva kandidáti, neboť při volbě se požadovalo, aby každý navržený kandidát měl alespoň 30 hlasů. Po zveřejnění jejich jmen se ve škole zvedla vlna diskuse prosazující důraznější změny v celkovém vedení akademie, uvedla Čermáková.
    Požadované změny by měly vést k celkovému otevření instituce veřejnosti, omlazení pedagogického kolektivu a potřeby návaznosti na aktuální světové umělecké tendence včetně intenzivnější spolupráce se zahraničními vysokými uměleckými školami. Tyto návrhy dostal budoucí rektor k  dalšímu zvážení, doplnila mluvčí.
    Osmapadesátiletý Kotalík působil v 70. letech v Pražském středisku památkové péče a ochrany přírody, v letech 1981 až 1984 na filozofické fakultě a v roce 1984 nastoupil na AVU jako asistent Katedry teorie dějin umění. Od roku 2003 je vedoucím katedry. V letech 2003 a 2004 byl generálním ředitelem Národního památkového ústavu.
    Je autorem mnoha publikací z oblasti historie umění a architektury zejména barokní doby a 19. a 20. století. Je také členem řady vědeckých a redakčních rad, komisí, poradních sborů a obecně prospěšných společností, mimo jiné i rady ministra kultury pro vědu, exekutivního výboru Národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) či předsedou Spolku výtvarných umělců Mánes.
0 comments
add comment

Related articles