Rekonstrukce hotelu AXA Na Poříčí

Publisher
Tisková zpráva
07.02.2016 08:00
Architekt: Václav Pilc
Rekonstrukce: Rudolf Netík  
Dokončení: 1932, rekonstrukce: 2014
V lednu 2015 byl v Praze otevřen hotel AXA v ulici Na Poříčí, jedna z výrazných funkcionalistických staveb v centru města. Během prací byla prohlášena kulturní památkou, čímž byl oceněn význam budovy a její architektury náležící k takzvanému poetickému funkcionalismu. Snahou majitelky hotelu, dědičky jeho autora, bylo navrátit stavbě ducha 30. let, zachovat původní prvky i propojení sportovní a hotelové funkce.


Hotel AXA vyprojektoval v letech 1928 až 1930 jeho majitel a architekt v jedné osobě Václav Pilc a mezi roky 1930 až 1932 ho postavila jeho stavební firma. Zprovozněn byl na přelomu roku 1933 a 1934. Polyfunkční budova byla koncipována především s ohledem na sportovní charakter hotelu, zahrnovala pětadvacetimetrový plavecký bazén, původně i se skokanskou věží, a dvě tělocvičny.


Sportovní koncept vypracovala manželka Pilce, reprezentantka prvorepublikového Československa v plavání a skocích do vody Běla Friedländerová, která vedla sportovní a tělovýchovné kurzy, určené především ženám a dívkám. V hotelu sama provozovala jednu tělocvičnu.
Budova prošla několika úpravami, nejzásadnější v letech 1978 až 1985, kdy se opravoval bazén, odstranila skokanská věž a snížila hloubka bazénu. V roce 1994 hotel získala v restitucích vnučka architekta Pilce. Na webových stránkách uvádí, že chce navázat na tradici spočívající v tělesné a duševní vyrovnanosti a zdraví. V hotelu je stále k dispozici veřejný bazén a fitness centrum.


Od července 2013 do května 2014 se hotel opravoval podle návrhu architekta Rudolfa Netíka s cílem splňovat požadavky současných hostů a zároveň evokovat atmosféru doby svého vzniku. Vše dochované, co bylo možné opravit, zůstalo na místě, ve Slezákových závodech v Bystřici pod Hostýnem se vyráběly kopie původního mobiliáře.
Celý hotel je rozdělen do tří křídel a každé z nich charakterizuje jedna barva, která se objevuje na chodbách, v orientačním systému, výmalbě pokojů i čalounění nábytku. Uliční křídlo dostalo červenou a dvě vnitrobloková křídla modrou a béžovou.


Pokoje získaly po kompletním vybourání novou podobu, která odráží styl povrchů používaných ve 30. letech - dřevěné podlahy, keramické bílé obklady, nátěry ve vysokém lesku. Svítidla, doplňky a kovový nábytek vychází z původní fotodokumentace interiéru.
0 comments
add comment

Related articles