První hosté se do Thermalu vrátí 15. 3., pokračuje rekonstrukce

Source
Barbora Horáčková
Publisher
ČTK
08.02.2020 10:25
Czech Republic

Karlovy Vary

Vladimír Machonin
Věra Machoninová

Karlovy Vary – První hosté se budou moci ubytovat v karlovarském hotelu Thermal v 60 opravených pokojích 15. března. Hotel ze 70. let minulého století, který vlastní stát, je nyní uzavřený a prodělává rozsáhlou modernizaci. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) včera novinářům v Karlových Varech řekla, že opravy nenaruší průběh červencového filmového festivalu. Hotel je hlavním dějištěm festivalu. Náklady oprav jsou 580 milionů Kč.

Zatím stály 280 milionů korun. "Týká se to té části technologické, dále pokojů a jejich vybavení, vzduchotechniky pro pokoje i sály, nové požární zabezpečení, nové datové rozvody, to jsou teď ty hlavní body, které jsou dané," řekl ČTK generální ředitel Thermalu Vladimír Novák. Při opravách budou podle něj zachována například původní umyvadla, svítidla na chodbách nebo původní křesla.

Značné obavy z podoby rekonstrukce hotelu vyjádřila loni vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových Maria a Jan Kordovští. Podle návrhu Machoninových byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena. Potomci Machoninových dnes uvedli, že s nimi vedení hotelu o rekonstrukci stále nejedná a že rekonstrukce hotelové části stále nemá architekta. Podle ředitele ale již není prostor debatovat o úpravách pokojů, protože se už opravují. "Co jsem pochopil, tak je zajímalo zejména řešení veřejných prostor, které teď není v podstatě hotové ani navržené, takže tam se s nimi myslím budeme bavit více," řekl Novák.

Patra od desátého do 15. jsou mimo provoz kvůli stavebním pracím od loňského podzimu. V těchto patrech je kompletně rekonstruováno 126 pokojů, budou dokončeny před filmovým festivalem. Od 6. ledna je hotel zcela bez hostů. V dalších 147 pokojích ve třetím až devátém patře se dělají pouze částečné úpravy, například klimatizace a vzduchotechniky. "Snažíme se dělat úpravy s maximální citlivostí a snažíme se co nejvíce zachovat jeho původní podobu," řekl Novák. Podle něj se ale následně zvýší cena za ubytování v některých pokojích.

Rekonstrukce se zatím týká vnitřní části hotelu. V další etapě se bude opravovat bazén. Jeho rekonstrukce by měla začít začátkem října a otevřít by se měl v červnu příštího roku. Předpokládané náklady na rekonstrukci bazénu včetně přilehlého prostoru činí 120 až 130 milionů korun. Podle ředitele budou zachovány rozměry bazénu, sníží se pouze jeho hloubka. Thermal v příštím roce čeká také kompletní výměna oken. Nyní se chystá dokumentace k výběrovému řízení a do konce roku bude vybrán zhotovitel, uvedl ředitel.

Dodal, že momentálně je přibližně 100 zaměstnanců doma, vybírají si dovolené, a 30 zaměstnanců, například technici, se oprav účastní. Od 2. března se vrátí a připraví hotel na běžný provoz, čekají je také různá školení.

Ministryně Schillerová dnes České televizi řekla, že vedení hotelu se zástupci rodiny Machoninových pravidelně spolupracuje. V reakci na to ale Maria Kordovská ČTK řekla, že se o úpravách hotelu její rodina dovídá z médií a že nejsou od jeho vedení průběžně informováni. Upozorňuje také na autorský zákon. "Přejeme si, aby naše babička měla skrz našeho právníka přehled o tom, co se děje. Podle autorského zákona všechny změny, které tam proběhnou, musí být konzultovány, a to tak dosud není. Mohou být provedeny pouze změny, které jsou nezbytně nutné a nenaruší původní hodnotu díla," řekla Kordovská.

Podle ní je zásadní problém v tom, že rekonstrukce Thermalu nemá jednoho architekta, který by dohlížel na zachování všech jednotlivých prvků. "Ztrácí se tam ta původní myšlenka hotelu. Viděla jsem vizualizaci z médií a dávají se tam prvky, které tam dříve nebyly, například jiné materiály. Neodpovídá to tomu původnímu duchu," dodala. "Stále čekáme na kontakt z vedení hotelu a na další konzultaci," uvedla Kordovská.
0 comments
add comment

Related articles