Projektanti staveb si stěžují na nízké ceny zakázek a byrokracii

Publisher
ČTK
09.09.2014 17:00
Czech Republic

Prague

Praha - Projektanti staveb si stěžují na velmi nízké realizační ceny zakázek, které jdou často pod skutečné náklady na tyto projekty. Trápí je i velká byrokracie a nedostatek veřejných i privátních zakázek. Vyplývá to ze Studie projektových společností 2014 zpracované analytickou společností CEEC Research a firmou SGCP.

    Podnákladové ceny veřejných zakázek jsou klíčovým problémem podle 97% ředitelů projektových společností. "Stále trvá stav, kdy je jediným kritériem výběru nejnižší nabídková cena. Mnoho firem je nuceno nabízet práci pod skutečnými náklady zakázky. Kvalita a spokojenost klientů je poté až druhořadým problémem," prohlásil obchodní ředitel společnosti Ruukki Branislav Bačo.
    Podle něj je nedostatečná cena projektových prací nebezpečná hlavně pro úspěšné dokončení projektu a pro jeho kvalitu. "Nedostatek financí nutí ke snižování času investovaného do projekce, stejně jako k hledání neadekvátních a neodzkoušených technických řešení. Ty jsou nakonec často požadované i od výrobců materiálů a koncových dodavatelů. Takto nekoncepčně vyprojektovaná budova si nese své 'nemoci' po celou dobu životnosti," upozorňuje Bačo.
    Ředitel CEEC Research Jiří Vacek jako problematické označuje hlavně zakázky z minulých let, aktuálně se prý situace začíná zlepšovat. "Tlak již není tak velký, alespoň v některých oblastech projektových zakázek, například na železniční stavby. Firmy mají problém zejména se zakázkami získanými z předchozích let, které kvůli zajištění alespoň nějaké práce pro své zaměstnance byly ochotné vzít někdy i se ztrátou. Tyto ztráty ale firmy nyní dostihly a způsobují problémy s cash-flow někdy i samotnou solventností," tvrdí Vacek.
    Projektanti také kritizují přehnanou státní byrokracii a nekvalitní legislativu. Potvrzuje to například obchodní ředitel společnosti Prodin Jiří Nesl. "Největší problém vidím v extrémní administraci soutěžení zakázek, a co se týká vlastní přípravy staveb, tak velmi složité projednávání a mnohdy rozporná stanoviska účastníků řízení. Rovněž složité schvalovací procesy nejsou zrovna k dobru věci," myslí si Nesl.
    Podobný názor má i předseda představenstva Arcadis CZ Václav Hořejší. "Klíčové problémy jsou pořád stejné: nesmyslná legislativa - především vzývání modly nejnižší ceny, alibismus úředníků z důvodu obav okamžité kriminalizace jakéhokoliv jejich rozhodnutí, nestabilita státní správy - především klíčových investorů," kritizuje současný stav Hořejší.
0 comments
add comment

Related articles