Projektanta nového sídla vybere NKÚ zřejmě začátkem příštího roku

Publisher
ČTK
31.05.2016 18:20
Czech Republic

Prague

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad vítá rozhodnutí vlády uvolnit peníze na stavbu jeho sídla. Příprava stavby však nabrala půl roku zpoždění a projektanta budovy vybere úřad zřejmě až začátkem příštího roku. Vláda v pondělí po měsících průtahů a přes nesouhlas ministra financí Andreje Babiše (ANO) rozhodla, že úřad může využít ušetřené peníze z předchozích let. Babiš požadoval důkladné posouzení hospodárnosti celé investice.

"Příprava výstavby nabrala zpoždění o půl roku. Pro nás to v praxi znamená, že aktualizujeme harmonogram celého projektu a dokončíme předprojektovou přípravu. Předpokládám, že začátkem příštího roku vybereme projektanta budovy,"
uvedl dnes vrchní ředitel správní sekce NKÚ Radek Haubert.

Úřad sídlí v pronajaté budově a od roku 2007 zaplatil na nájemném celkem 497 milionů korun. Výdaje na stavbu sídla NKÚ by měly činit zhruba 689 milionů korun, z toho 459 milionů půjde ze státního rozpočtu a 230 milionů pokryjí ušetřené peníze z předchozích let. Podle ministerstva financí představuje investice včetně ceny pozemku 773 milionů. V budově bude s úřadem sídlit i parlamentní knihovna a sněmovní archiv. Stavba má vzniknout v pražských Holešovicích na pozemku, který úřad koupil v roce 2004. Úřad má mít k dispozici 5000 metrů čtverečních kancelářských ploch, dalších 2500 metrů mají využívat parlamentní instituce.

Koncem května přišla skupina CPI, které patří budova, v níž nyní úřad sídlí, s návrhem na prodloužení nájemní smlouvy za současných podmínek až do roku 2073. Nynější nájemní smlouva má skončit v roce 2023. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je reálné, že do současného sídla NKÚ přestěhuje jiný státní úřad.

"Rozhodnutí vlády vítáme, protože po měsících nejistoty způsobené přístupem MF k předložení zmíněného materiálu, máme zajištěno financování výstavby nového sídla," uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala. Na základě jednání vlády předá úřad nynější nájemní smlouvu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby mohl uvolněné kapacity a nabídku prodloužení pronájmu za strany majitele budovy Tokovo využít pro jinou organizační složku státu, uvedl.

"Takové usnesení měla vláda přijmout už před půl rokem," řekl ČTK předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Výbor letos už dvakrát vyzval Babiše, aby bez zbytečného odkladu zařadil návrh na program vlády. Rozhodnutí vlády přivítal i předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). "Naplnilo se tak usnesení rozpočtového výboru a koneckonců i usnesení Sněmovny," řekl ČTK. Peníze na stavbu schválil už loni rozpočtový výbor při schvalování návrhu letošního rozpočtu NKÚ.

Zástupci ministerstva financí při projednávání návrhu na uvolnění peněz v kontrolním výboru vyjadřovali pochybnosti o hospodárnosti této investice. Babiš, který s návrhem na uvolnění peněz nesouhlasil, si po pondělním jednání vlády posteskl, že byl ve všech svých návrzích přehlasován. "Zaregistroval jsem slova ministra Babiše. Má stejný hlas jako každý z ministrů, vláda rozhoduje ve sboru, tak nevím, proč se diví, že byl přehlasován," poznamenal Votava.
0 comments
add comment

Related articles