Primátor Liberce chce zrušit výběrová řízení na evropské projekty

Publisher
ČTK
29.03.2011 19:40
Czech Republic

Liberec

Liberec - Liberecký primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) chce zrušit předchozím vedením města zadaná výběrová řízení na rekonstrukci městských lázní a dostavbu bazénu. Dodavatele stomilionových projektů na začátku března vybrala městská rada. Korytář však dnes novinářům řekl, že smlouvy s dodavatelskými firmami nepodepíše. Preferuje nová výběrová řízení. Rozhodnutí bude na zastupitelích, kteří se sejdou ve čtvrtek.

    V soutěži na dostavbu bazénu zvítězil liberecký Syner. Opravu lázní měla mít na starosti pardubická společnost Chládek a Tintěra. Oba stavební projekty mají schválenou finanční podporu z evropských fondů. Revitalizace městských lázní a dostavba bazénu by podle předpokladu měly dohromady stát více než 400 milionů korun.
    "Chci navrhnout zastupitelstvu, aby zrušilo usnesení rady, které vyhlásilo vítěze v těchto dvou zakázkách, protože se mi zdá, že pro to existuje mnoho závažných důvodů," řekl Korytář. Opírá se o dva právní posudky a také názor Transparency International ČR, podle kterých jsou v zakázkách nedostatky a rizika pro město, například v navyšováním ceny staveb formou takzvaných víceprací. Podle primátora by bylo možné vysoutěžit i výhodnější cenu. Korytář doplnil, že se obává, že by město mohlo o peníze z dotace přijít.
    Obě zakázky zadalo ještě minulé vedení Liberce v čele s ODS. Někteří členové nové městské rady později uvedli, že mohly být 'ušity na míru' vybraným firmám. Argumentovali například malým počtem uchazečů, kteří se soutěží účastnili. Podobná podezření se však zatím nepotvrdila.
    Oba projekty mají schválenou dotaci z evropských zdrojů. Podle Korytáře by ani úpravy v harmonogramu čerpání peněz nemusely představovat problém, stavby by se posunuly jen v řádu měsíců. "Existuje prostor zhruba 15, respektive 30 měsíců pro to, abychom dokázali dotaci vyčerpat," dodal Korytář. Patnáctiměsíční rezerva je podle něj v případě rekonstrukce lázní, u bazénu je dvojnásobná.
    Podle mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Evy Jouklové musí být oba projekty podle 27. kola výzvy, v němž byly předloženy, dokončeny nejpozději do 30. června roku 2015. "Město musí harmonogram dodržovat. Pokud ho však dodržet nemůže, zažádá o jeho posunutí, což poté schválí, nebo neschválí Výbor Regionální rady," řekla ČTK Jouklová.
    Do budovy městských lázní by se po rekonstrukci měla nastěhovat liberecká oblastní galerie, která sídlí v už nevyhovujících prostorách. Projekt dostavby libereckého plaveckého bazénu počítá s vybudováním nového pětadvacetimetrového bazénu a také věže s možností výuky potápění.
0 comments
add comment

Related articles