Premiér odmítl sdělit harmonogram oprav věznice v U. Hradišti

Publisher
ČTK
03.12.2020 18:20
Czech Republic

Uherske Hradiste

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl sdělit starostovi Uherského Hradiště a poslanci ODS Stanislavu Blahovi harmonogram rekonstrukce místní věznice. Premiér to zdůvodnil tím, že není Blahův podřízený. Prohlásil to dnes v rámci interpelací. Poslanec si stěžoval, že přes Babišovy přísliby se s rekonstrukcí věznice nepokročilo.


"Já vám nic nebudu předkládat, já nejsem váš podřízený," uvedl Babiš k Blahově žádosti. Premiér opakovaně zdůraznil, že se o zahájení oprav areálu věznice, v němž má sídlit Muzeum totality, okresní soud, státní zastupitelství a probační a mediační služba, zasloužil jako ministr financí v bývalé vládě. "Kdyby nebylo mně, v životě se s tou věznicí nic nestane," prohlásil.

"Stát to za vás udělal, vy jste neudělali vůbec nic," obvinil premiér starostu. Podle Babiše je celý proces rekonstrukce věznice "v plném proudu", podle Blahy se věznice rekonstruuje "maximálně v titulcích médií". Podle premiéra starosta Uherského Hradiště lže, podle starosty Uherského Hradiště premiérovi zpracovávají odpovědi "píáristi dřív, než zazní otázky".

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v polovině roku oznámil, že nechal detailně zaměřit a zdokumentovat podobu všech staveb v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti. Zaměření areálu poslouží jako podklad pro stavebně-historické a technické průzkumy a zadání soutěže na projektovou dokumentaci k plánované rekonstrukci. Úřad převzal areál před třemi lety.

Rekonstrukce věznice, která je známa zejména krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech, má stát 436 milionů korun. Věznice je opuštěná od roku 1960, zanikla při reformě státní správy. Za druhé světové války využívalo věznici gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří věznice veřejné popravy, za éry komunismu zde byli vězněni lidé nepohodlní režimu. Areál od té doby chátral.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Babiš
px50pha
04.12.20 04:48
Nekonečný příběh
Ivan
05.12.20 09:44
show all comments

Related articles