Před 55 lety zemřel významný slovinský architekt Plečnik

Publisher
ČTK
06.01.2012 22:00
Josip Plečnik

Lublaň/Praha - Josip Plečnik, nejvýznamnější slovinský architekt, který je v Česku známý především jako autor úprav Pražského hradu, zemřel před 55 lety, 7. ledna 1957. Vytvořil zcela specifický osobní styl na základě svých zkušeností se secesí a moderním expresionismem. K neopomenutelným pražským Plečnikovým stavbám patří také výrazný kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad (1932).

    Architekt se narodil 23. ledna 1872 v Lublani, studoval ve Vídni. Do Prahy přijel v roce 1911, nejprve byl pedagogem, později přijal nabídku prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a stal se hlavním architektem Pražského hradu. Podílel se i na úpravách letního prezidentského sídla v Lánech. Svými projekty si Plečnik znepřátelil české nacionalisty, ochrannou ruku nad ním ale držela Masarykova rodina.
    Po roce 1930 nacionalistické útoky na Plečnika zesílily a objevovaly se nenávistné články s titulky typu "cizák ničí posvátné sídlo českých králů". Poté, co ho nemocný Masaryk již nemohl dále hájit, práci na Hradě opustil. Údajně za ni nevzal žádný honorář; říkal, že tento úkol považuje za největší poctu. V Lublani poté Plečnik vybudoval školu architektury a výrazně ovlivnil urbanistické řešení města.
0 comments
add comment