Před 195 roky ve Strážnici otevřeli unikátní most přes Moravu

Publisher
ČTK
07.06.2019 08:00
Czech Republic

Prague


Praha - Unikátní most, který v zámeckém parku ve Strážnici otevřeli 8. června 1824, byl prvním železným řetězovým mostem na evropské pevnině. Stavba, vybudovaná za dva měsíce, překlenula jedno ze dvou ramen řeky Moravy, která obklopuje zdejší zámek. Čtyři metry široký a necelých 30 metrů dlouhý most stál přibližně v místě dnešní poklonky sv. Jana Nepomuckého za mostem přes Baťův kanál, později však přestal vyhovovat a po 35 letech jej rozebrali.


Autorem konstrukce byl třiatřicetiletý inženýr Bedřich Schnirch, který se inspiroval novinkou, řetězovým mostem ve Skotsku. Jeho plány neznal, vycházel jen z dostupných kreseb a celou konstrukci ještě zdokonalil tím, že most ukotvil do zděných kotevních bloků. Ty ale - v kombinaci se spěchem - nakonec způsobily problémy při zatěžkávací zkoušce, nedostatečně zatvrdlá malta totiž povolila a most se prohnul. Dělníkům tak nezbylo, než konstrukci rozebrat a znovu složit.

I díky strážnickému mostu se Schnirch, který zemřel v roce 1868 ve věku 76 let ve Vídni, zařadil k nejuznávanějším rakouským odborníkům na tento druh staveb. Výraznou stopu zanechal i v Praze, pro niž navrhl most císaře Františka I., který v letech 1841 až 1898 spojoval Národní třídu a Újezd. Další mosty postavil v Lokti nad Ohří nebo v Podolsku. Posledně jmenovaný byl v 60. letech minulého století rozebrán a převezen jako technický unikát ke Stádleci, kde stojí dodnes.
0 comments
add comment