Poslanci ODS a ČSSD navrhli novelu, která usnadní vyvlastňování

Publisher
ČTK
07.07.2009 09:50
Czech Republic

Prague

Praha - Odstranit některé překážky, které ztěžují proces vyvlastňování pozemků, má novela vyvlastňovacího zákona, kterou ve sněmovně předložila skupina čtyř poslanců ODS a ČSSD. Má usnadnit hlavně výstavbu dálnic a dalších tzv. liniových staveb. Například by mělo nově platit, že podání žaloby proti vyvlastnění už nebude mít odkladný účinek. O odkladu by měl rozhodnout soud, a to v případě, že to nebude v rozporu s veřejným zájmem.

    Novela souvisí se zákonem, který má urychlit výstavbu rychlostní komunikace R35 a který je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Má tuto komunikaci prohlásit za stavbu ve veřejném zájmu, což umožní používat i institut vyvlastnění. Poslanci k zákonu podali několik pozměňovacích návrhů, z nichž vyplývá, že za stavbu ve veřejném zájmu by měly být považovány stavby téměř všech dálnic a rychlostních komunikací.
    "My jsme stáli před dilematem, jestli dát komplexní pozměňovací návrh, který by tu 'R35' změnil jakoby na všechny liniové stavby, ale pak jsme došli k závěru, že by to byl v podstatě jiný zákon a že by s tím byl problém," řekl ČTK předseda sněmovny a jeden z autorů Miloslav Vlček (ČSSD). Spolu s ním je pod novelou podepsán jeho stranický kolega Petr Rafaj, předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS) a poslanec ODS František Sivera.
    Návrh předkládají sněmovně tak, aby ho mohla schválit již v prvním čtení. To by se mohlo odehrát na jediné řádné schůzi před volbami, naplánované na začátek září. Zda bude mít návrh podporu obou nejsilnějších politických stran, zatím není jisté. Místopředseda ČSSD Milan Urban ČTK sdělil, že na poslaneckém klubu sociální demokracie se o něm ještě nejednalo.
    Nově by mělo být možné vyvlastnit například pozemek, který je pronajatý, což podle předkladatelů dosavadní úprava neřeší. Nájemní právo k bytu by ale vyvlastněním zaniknout nemělo. Novela se zabývá se i situací, kdy je vyvlastňovaná nemovitost ve spoluvlastnictví více lidí současně. V takovém případě by neměli mít spoluvlastníci předkupní právo na nemovitost.
    Předloha řeší i problém, kdy není možné vyrozumět vlastníka pozemku o chystaném vyvlastnění a navrhnout mu dohodu, protože adresa, kterou je uvedená v katastru nemovitostí, už neplatí a zásilky se vracejí jako nedoručitelné. Platit by mělo, že návrh se pošle na adresu uvedenou v katastru, nebo na jinou, kterou vlastník výslovně uvede. Předkladatelé argumentují tím, že je povinností vlastníka, aby měl údaje o svém bydlišti v katastru v pořádku.
    Poslanci v současném volebním období, které skončí předčasně letošními říjnovými volbami, už o vyvlastnění hlasovali. Loni v březnu schválili novelu zákona o vodách, která umožňuje vyvlastni pozemku pro stavbu poldrů, kam by se při povodních rozlévala voda. Tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) ale ujišťoval, že jde až o krajní možnost.
    O dalším "vyvlastňovacím" návrhu už sněmovna nejednala. Předložila ho v říjnu 2007 skupina převážně jihočeských poslanců ODS a ČSSD, které spojoval zájem o výstavbu dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic. I tento návrh počítal s tím, že žaloba nebude mít odkladný účinek. Předkladatelé ho ale stáhli z projednávání s tím, že by takovýto návrh měla vypracovat vláda. Takový návrh ale zatím do sněmovny nedorazil.
0 comments
add comment

Related articles