Plzeňský kraj podpoří projekty hlavního města kultury

Source
Lada Pešková
Publisher
ČTK
29.02.2012 19:45
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Plzeňský kraj podpoří finančně i spoluprací svých organizací projekty Plzně, která bude v roce 2015 Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Už letos hejtmanství v rozpočtu vyčlenilo na granty deset milionů korun na kulturní akce, které korespondují s koncepcí a požadavky na počiny zapojené do projektu EHMK. V příštích letech se musí podpora kraje dál zvyšovat, řekl dnes novinářům po společném jednání radních Plzeňského kraje a Plzně hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

    Kraj podle něj musí kulturní titul Plzně dál podporovat. "Musíme zvítězit společně, nemůžeme se koukat, že by byl neúspěšný," konstatoval hejtman. I když titul získala Plzeň, profit z očekávaného zvýšeného cestovního ruchu by měl pocítit celý region. Podílet se na něm chtějí i partnerské regiony Plzeňského kraje v sousedním Bavorsku. Samy nabídly, že se zapojí se svými kulturními akcemi.
    Společnými projekty, na kterých se podílí radnice a hejtmanství, je například připravovaný vznik centra pro studium architektury 19. a 20. století v cenných interiérech od Adolfa Loose, uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS). Město už schválilo, že kraji věnuje objekt na Klatovské třídě s několika zachovanými interiéry. Díky dotaci z takzvaných norských fondů by se měly interiéry zpřístupnit. Západočeská galerie zde navíc zřídí centrum pro studium architektury.
    Dalším velkým počinem, který má vyvrcholit v roce 2015, bude Západočeské baroko. "Jedná se o zmapování barokní tvorby ve všech oblastech na území Plzeňského kraje, zejména s důrazem na architekturu. Máme tady skutečné barokní skvosty - Mariánskou Týnici, Plasy," řekl primátor. Podobně se v polovině 90. let mapovala západočeská gotika. Výsledkem má být komplexní výstavní vědecky zpracovaný projekt doplněný kvalitním katalogem. "To je jeden z vkladů kraje do projektu EHMK. Tento projekt jsou schopny zajistit jenom instituce zřizované krajem - Západočeské muzeum, Západočeská galerie a další paměťové instituce mimo Plzeň," dodal primátor.
0 comments
add comment

Related articles