Plzeňské biskupství vydalo knihu o chátrajících kostelech diecéze

Source
Lada Pešková
Publisher
ČTK
19.12.2007 23:35
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Plzeňské biskupství vydalo knihu, která mapuje stav i  příběhy a osudy 122 chátrajících kostelů diecéze, kterým hrozí zkáza. Kniha navazuje na dřívější publikaci, která mapovala víc než šest desítek už zcela zničených a rozbořených kostelů. Díky velkému množství fotografií může navíc posloužit jako jakýsi "katalog", v němž si mohou případní dárci a sponzoři vybrat konkrétní církevní stavbu, na jejíž záchraně by se chtěli podílet, řekl dnes ČTK plzeňský biskup František Radkovský.
    V diecézi, která zahrnuje zhruba území Plzeňského a Karlovarského kraje, je na 480 kostelů, z toho 122 je už ve velmi špatném stavu. Jen záchrana kostelů v diecézi by přišla na několik miliard korun. Další miliardy by bylo třeba na to, aby svatostánky dostaly úroveň, jako by si v nich církev přála mít. I kostely, které vypadají, že jsou v  celkem dobrém stavu, potřebují další investice, nejen do staveb, ale i do interiérů, řekl architekt a jeden z autorů knihy Jan Soukup. Podle něj to vychází zhruba v průměru osm milionů na jeden kostel v diecézi. "Kostely, které nepotřebují vůbec nic, se dají spočítat na prstech jedné ruky," tvrdí architekt.
    Publikace představuje kostely postavené od gotiky až do 30. let 20. století. U některých se třeba už začalo se záchranou, nad všemi ale visí problém dalších oprav i dalšího využití. Fotografie včetně archivních snímků dokumentují i osudy těchto staveb - některé ke zkáze dovedl požár, jiné byly za minulého režimu i cíleně ničeny, připomněl Soukup. "Každý prezentuje jiné kvality - některé jsou pozoruhodné svými osudy, některý má složitou historii, romantický vzhled, osud nebo je zajímavý svým stářím," dodal.
    Biskupství založilo před časem nadační fond Dominanty, který má shromažďovat peníze na opravy církevních památek. Samotné biskupství, i když do kostelů ročně investuje miliony korun, nemá šanci zachránit všechny stavby. Vítá proto, že o některé mají zájem obce, města nebo občanská sdružení. "Mají často větší šanci dosáhnout na různé podpory a granty na opravy těchto památek," míní biskup. Biskupství už tak převedlo desítky kostelů. Radkovského těší nejen to, že stavby tak dostanou šanci na záchranu, ale také to, že úsilí o záchranu kostela, lidi věřící i bez víry spojuje.
0 comments
add comment