Plzeň připravuje nový program regenerace historického jádra

Source
Lada Pešková
Publisher
ČTK
02.07.2020 17:55

Plzeň - Plzeň připravuje nový program regenerace historického jádra města, které bylo v roce 1989 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Nový program regenerace bude zahrnovat plán rozvoje a obnovy centrální části města kolem katedrály svatého Bartoloměje, náměstí Republiky a přilehlých ulic a okružního sadového prstence na roky 2021 až 2030. Zastupitelstvo by ho mělo schvalovat v listopadu, řekl dnes ČTK technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).


Při vyhlášení městské památkové rezervace před 31 lety byla řada cenných budov v havarijním stavu, na některé byly už vydané demoliční výměry. Po listopadu 1989 přišly restituce a zchátralé objekty se vracely potomkům původních majitelů, kteří je začali postupně opravovat. Náměstí nyní už nehyzdí žádný rozpadající se dům. Některé objekty, opravené začátkem 90. let minulého století, ale už teď opět potřebují větší rekonstrukce, řekl ČTK už dříve vedoucí magistrátního odboru památkové péče Karel Zoch.

Nový dokument regenerace připravuje magistrátní Útvar koncepce a rozvoje města Plzně s odborem památkové péče. "Součástí programu regenerace je také vyhodnocení stavebně technického stavu objektů v městské památkové rezervaci, a to jak exteriéru, tak i interiéru, proto bychom chtěli požádat vlastníky objektů o spolupráci při tvorbě nového dokumentu," řekl Šindelář. Město žádá majitele, aby své nemovitosti zpřístupnili městským památkářům a architektům, aby mohli zjistit stavebně technický stav.

Vláda vyhlásila program regenerace městských památkových rezervací a památkových zón v roce 1992. První program regenerace historického jádra zpracovala Plzeň v roce 1996 jako materiál, který shromažďoval základní data, formuloval požadavky a stanovoval postupné kroky pro záchranu a obnovu. Na regeneraci infrastruktury, ploch i staveb v centru šly od té doby stamiliony korun. Kromě oprav domů, na kterých se podílejí s dotacemi jejich majitelé, například město v roce 2008 dokončilo rekonstrukci náměstí za 150 milionů korun, kdy asfaltové plochy nahradila dlažba. Loni město opravou Sedláčkovy ulice dokončilo rekonstrukce všech hlavních ulic v historickém jádru. Církev teď za víc než 100 milionů opravuje katedrálu.
0 comments
add comment