Plzeň mimořádně zpřístupní cenné interiéry Adolfa Loose

Publisher
ČTK
08.09.2010 13:50
Czech Republic

Pilsen

Adolf Loos

Plzeň - Čtyři unikátní bytové interiéry, které v Plzni vytvořil v  20. a 30. letech minulého století světově uznávaný architekt Adolf Loos, zpřístupní mimořádně Plzeň při Dnech evropského dědictví v sobotu 18. září. Tři z jinak nepřístupných interiérů patří městu, čtvrtý je v soukromém vlastnictví. Prohlídku organizuje Plzeň jako jednu z akcí své kandidatury na Evropské hlavní město kultury v roce 2015 a také jako připomínku 140. výročí Loosova narození, informovala ČTK Kristina Štěpánová z magistrátního odboru prezentace a marketingu.
    Loos v Plzni často pobýval, pocházela odtud jeho poslední manželka fotografka Claire Becková. "Našel zde kultivované klienty, pro něž byla spolupráce s tímto významným architektem prestižní záležitostí," uvedla Štěpánová. Ve městě realizoval přestavbu takzvaného Brummelova domu v Husově ulici 58 a 13 bytových interiérů, jež odborníci považují v kontextu evropské architektury 20. století za nesmírně cenné. Ne všechny se do dneška zachovaly.
    Při komentovaných prohlídkách bude moci veřejnost nahlédnout v doprovodu památkářů do Loosova interiéru v městském domě v Bendově ulici číslo 10 s  unikátním hudebním salonem obloženým mramorem, jež byl donedávna užíván jako byt. Uvidí také pokoj s jídelnou a salonem v Klatovské ulici číslo 19, interiér v Klatovské 12 nabízí dvě zachovalé zrekonstruované místnosti. "Prohlídku části soukromého bytu v Husově ulici 58, který patří k nejzachovalejším Loosovým realizacím v Plzni, exkluzivně umožnil po dohodě s městem jeho současný majitel. Zajímavostí tohoto interiéru je mimo jiné původní obrovský dekorativní krb," popsala Štěpánová.
    Prohlídky v Plzni budou zdarma, mají ale omezenou kapacitu. Zájemci si proto musejí rezervovat čas a místo v informačním centru města.
    Loos (1870 až 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a spoluzakladatele světové moderní puristické architektury. Jeho styl charakterizují čisté hranolové tvary, absence ornamentů, jednoduchá funkční forma a ušlechtilé materiály. Budoucnost jeho interiérů v Plzni je součástí programu rozvoje kultury pro období 2009 až 2019. Počítá se v něm také se zavedením prohlídkové trasy po Loosových interiérech.
0 comments
add comment

Related articles