Plzeň má studii na opravu a využití domu s Loosovými interiéry

Source
Lada Pešková
Publisher
ČTK
09.09.2018 20:50
Czech Republic

Pilsen

Adolf Loos
Ludvík Grym

Plzeň - Plzeň má novou architektonickou studii na využití městského domu na Klatovské třídě 19 s mimořádně cennými prvorepublikovými interiéry od architekta Adolfa Loose. Po úpravách odhadovaných předběžně na 100 milionů korun by objekt měl nabídnout kromě Loosových interiérů také přestěhovanou vojenskou expozici Muzea generála Pattona či kavárnu, řekl ČTK primátorův náměstek pro kulturu a památkovou péči Martin Baxa (ODS). Jedny z nejkrásnějších Loosových interiérů v Plzni si lidé mohou zatím prohlédnout jen výjimečně.

Studie od brněnského architekta Ludvíka Gryma vzešla jako nejlepší z dvoufázového zadání města. Grym má navíc už zkušenosti s rekonstrukcí dalšího Loosova bytu v Plzni, a to bytu Viléma Krause v Bendově ulici 10. "Návrh nabízí řešení, kde spolu může existovat rovnocenné partnerství osobností Loose a Pattona a kde zároveň dochází k vytvoření živého a současného prostoru, v němž je kladen důraz na návštěvníka. Nebude se tedy jednat o ryze exponátové muzeum," řekl Baxa. Počítá se s tím, že v objektu by mělo být i informační centrum o Loosovi a jeho interiérech v Plzni, prodej vstupenek do těchto bytů, případně knihovna a menší studovna. Do objektu by se mohla přestěhovat i městská organizace Plzeň - TURISMUS.

Studie, která bude podkladem pro další dokumentaci, počítá také s využitím dosud nepoužívaného dvora, kde by byla vojenská technika, a sklepa. "Měl by v něm být bunkr, který by měl imitovat třeba Plzeň během náletů," řekl Baxa. Spojení Loosových interiérů a téma druhé světové války není náhodné. Takzvaná Semlerova rezidence hrála významnou roli v historii Plzně. Po nucené emigraci rodiny původního majitele užíval byt jako pracovnu vojenský velitel Plzně Georg von Majewski. V bytě 6. května 1945 odevzdal do rukou americké armády kapitulaci posádky wehrmachtu a pak tam spáchal sebevraždu.

Od ministerstva vnitra město objekt převzalo v roce 2005 a za deset let ho mělo opravit a zprovoznit. Původně v něm měla být agenda občanských průkazů a dalších dokladů. Ukázalo se ale, že k tomu není vhodný. Protože město nedodrželo smlouvu, zaplatilo penále necelých pět milionů korun, pak ale dohodlo s ministerstvem převod domu. Dům je ve velmi špatném stavu a potřebuje kompletní rekonstrukci. Z odhadnutých 100 milionů korun by mělo být zhruba 85 milionů bez DPH na stavební práce, zbytek na expozice.
0 comments
add comment

Related articles