Plzeň letos podruhé rozdá ceny za kulturu, dostanou je tři muži

Ing. arch. Jan Soukup (*1946)
Plzeň - Filmař Bohdan Bláhovec, hudebník Jan Sedláček a architekt Jan Soukup dostanou letos v Plzni umělecké ceny. Vybrala je odborná porota z došlých návrhů. Letos se umělecká cena uděluje podruhé, ocenění město předá při slavnostní akci v září, řekla ČTK primátorova náměstkyně pro kulturu Eva Herinková (ČSSD).
    Do umělecké síně slávy letos město uvede sedmaosmdesátiletého Jana Sedláčka jako osobnost, která výrazně zasáhla do plzeňského kulturního života. Od roku 1946 působil jako houslista v Plzeňském rozhlasovém orchestru a v roce 1961 se stal koncertním mistrem. Začátkem šedesátých let dal podnět k ustanovení komorního orchestru z hráčů rozhlasového orchestru. V roce 1961 založil Plzeňské rozhlasové kvarteto a po ročním angažmá v Japonsku v roce 1973 sestavil Sedláčkovo kvarteto.
    Jako mecenáše umění ocení město sedma- šedesátiletého architekta Jana Soukupa za jeho mnohaletou soustavnou práci a aktivitu při revitalizaci a obnově kulturních památek v Plzni a v Plzeňském kraji. Bohdan Bláhovec dostane cenu za mimořádný umělecký počin umělce do 30 let za dokumentární film o teenagerské kapele 5Angels, za který získal ocenění na festivalu v Jihlavě. Jako kulturní událost roku ocení město klausurní představení studentů Cirkusové školy Flic z Turína ve spolupráci se studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity, které se v režii Petra Formana ze společnosti Plzeň 2015 uskutečnilo loni v květnu.
    Město Plzeň poprvé udělilo výroční umělecké ceny loni. Chce jimi upozornit na významnou uměleckou činnost, dílo nebo počin, které obohacují kulturní dění a rozvoj města a zvýrazňují jeho jméno. Prvními laureáty se stala mladá výtvarnice Marie Kohoutová, akademický malíř Jiří Beránek a básník Josef Hrubý. Kulturní událostí roku 2012 se stala výstava Západočeské galerie s názvem Začátek století.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Zaslouženě
Pavel Nasadil
18.05.14 08:16
show all comments

Related articles