Petice za orlickoústecké nádraží má stále víc příznivců

Publisher
ČTK
22.10.2008 01:15
Czech Republic

Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí - Za záchranu historické budovy nádraží v Ústí nad Orlicí bojuje stále víc lidí. Příští rok se plánuje její demolice a narovnání železniční trati. To se nelíbí více 1800 lidí, kteří podepsali petici za její zachování. Informují o tom internetové stránky www.stop-demolici.wz.cz.
    "Byl jsem mile překvapen, že (petice) se setkala s takovou podporou a s  takovou odezvou, protože jsou dneska stovky lidí, kteří podpořili tento protest. A já pevně věřím, že se nám podaří ještě tu budovu zachránit," řekl ČTK autor petice Martin Kadrman z Červené vody.
    Klasicistní nádražní budova vznikla podle návrhu architekta Rudolfa Freye v roce 1874, tvoří ji půdorys písmene H. Stavby železniční dopravní cesty (SŽDC) posunou trať blíž k Tiché Orlici a postaví novou nádražní budovu. Podle mluvčího SŽDC Pavla Hally je investice velmi nutná. Nádraží a kolejiště nevyhovuje současným standardům.
    "Autorům petice lze vzkázat pouze to, že pokud najdou 20 milionů korun na kompletní rekonstrukci, přičemž stejně nezajistí, aby to splňovalo požadavky, které to má mít z hlediska bezpečnosti a pohodlí cestujících, pak se o tom dá mluvit. Ale bylo by to zase jenom zbytečné oddalování, které jednou musí přijít, to znamená posunutí nádraží směrem k Orlici," řekl Halla.
    Petice je nejzazším řešením. Kadrman usiloval o to, aby se nádražní stavba stala kulturní památkou. Neuspěl však. Na ministerstvo kultury poslal žádost pozdě a úředníci argumentovali veřejným zájmem. S výsledkem Kadrman nesouhlasí, a zaslal proto dopis ministru kultury Václavu Jehličkovi.
    Zahájení stavby investor plánuje v listopadu 2009, ukončení přibližně v červnu 2013. Rozpočet ještě nemá. Novou podobu nádraží sice SŽDC ještě oficiálně nepředstavilo, ale už nyní je k  mání na stránkách avizované petice. Původní projekt se nelíbil komisi sezvaných architektů, kteří měli možnost do projektů nahlédnout. Podle starosty Ústí nad Orlicí Richarda Peška se jim podařilo vyjednat, že skloocelová stavba bude mít víc prosklení a zvlněnou střechu.
    Architekt Přemysl Kokeš, který byl do komise přizván, starou budovu brání. "Budova je velice zajímavá a bylo by dobře, kdyby se zachovala. Daly by se k ní citlivě doplnit moderní prvky," řekl Kokeš, který se domnívá, že zachování stavby možné je.
14 comments
add comment
Subject
Author
Date
všechno zbourat, nic než minimáč !!!!!
Václav Průcha
22.10.08 07:34
ano ano,
Vích
22.10.08 10:40
MINISTERSTVO NEKULTURY
de ardoise
23.10.08 10:56
klikatý koridor
hydrolog
23.10.08 12:30
Zrušit ministerstvo kultury
Eva
23.10.08 03:47
show all comments

Related articles