Pardubice plánují postavit nový azylový dům z kontejnerů

Publisher
ČTK
22.02.2024 19:45
Czech Republic

Pardubice

AIR


Pardubice - Pardubice začaly projektovat nový azylový dům pro muže, jeho součástí bude nízkoprahové centrum. Nové Centrum služeb pro lidi bez přístřeší bude postavené z kontejnerů, stavba potrvá kratší dobu než u zděných budov. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM).


"Stávající prostory azylového domu a nocleháren v Milheimově ulici neodpovídají potřebám a parametrům. Jsou to často lidé s handicapem, kteří potřebují bezbariérové prostory," řekl Rychtecký.

Má vzniknout třípodlažní objekt s azylovým domem pro muže, v horních patrech bude mít místo pro 23 lidí v sedmi dvoulůžkových a třech třílůžkových pokojích. V přízemí počítá město s nízkoprahovým denním centrem s kapacitou až 35 míst.

"V centru počítáme i s dalšími službami v podobě velmi dobře fungujících ordinací pro osoby ohrožené sociálním vyloučením, ale i noclehárnami pro muže s kapacitou 12 lůžek a pro ženy devět lůžek," řekl Rychtecký.

Kontejnerová stavba je výhodnější proto, že s dá dokončit rychleji včetně demolicí původní zástavby, přibližně za půl roku až devět měsíců. Cihlové budovy se stavějí déle. Kontejnery se také dají přesouvat, pokud by v lokalitě Na Staré poště město mělo jiné plány, může azylový dům přestěhovat jinam, uvedl náměstek. V oblasti už funguje nízkoprahové centrum a ordinace.

Současný objekt nízkoprahového denního centra se kompletně zbourá a vystaví se zde nový objekt kontejnerových služeb. Klienti budou přicházet z ulice Na Staré poště, zaměstnanci zadními vstupy přes sousední areál, kde je možné i parkování osobních automobilů. "Celý objekt bude samozřejmě kompletně bezbariérový," řekl architekt Vítězslav Táborský z Air atelier.

Při zpracování studie byly na konci roku 2022 investiční náklady odhadovány 65 milionů korun. Část peněz by město mohlo získat prodejem domu v Milheimově ulici, bude také hledat vhodné dotace. "Prověříme také možnost dotací na zelené střechy. Pokud by se to podařilo, tak i kontejnery by mohly být vhodné pro instalaci zelených střech v přízemní části objektů noclehárny a ordinace lékaře pro lidi bez přístřeší," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

V Pardubicích je ještě jeden azylový dům pro ženy a matky s dětmi. Obě zařízení provozuje s pomocí města SKP centrum.

Nové centrum by mohlo začít fungovat Na Staré poště nejdřív v roce 2026.
0 comments
add comment