Památník Velké Moravy čeká rozsáhlá rekonstrukce

Source
Gabriela Sluštíková
Publisher
ČTK
12.09.2007 10:25
Czech Republic

Brno

Staré Město (Uherskohradišťsko) - Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku se dočká rozsáhlé rekonstrukce. Současná stálá expozice již nevyhovuje standardním potřebám domácích i zahraničních návštěvníků. Opravy si vyžádají deset až 13 milionů korun, na financování projektu se bude podílet Zlínský kraj, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Moravské zemské muzeum v Brně, peníze chtějí získat i z takzvaných norských fondů. ČTK to dnes řekl starosta Starého Města Josef Bazala.
    Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z  doby velkomoravské, kostela Na Valách. Do plánované podoby a rozsahu ale areál památníku nebyl dodnes dostavěný. V objektu není možné zveřejňovat výsledky nových archeologických výzkumů, pořádat vědecká pracovní setkání, budova neposkytuje ani téměř žádné zázemí pro návštěvníky a badatele.
    Památník se proto dočká nezbytných oprav střechy, elektroinstalace a oken, zmodernizuje se stálá expozice, dělníci vybudují moderní prezentační a obslužné zázemí i  vhodné prostory pro vědecko-výzkumné středisko s depozitářem, odbornou tematickou knihovnou, studijními prostory a zázemím archeologického výzkumu. "Vznikne tak v zemi ojedinělé Archeologické centrum Velké Moravy středního Pomoraví," uvedl ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Florec.
    V rámci rozvoje cestovního ruchu Zlínského kraje se rovněž počítá s  propojením významných slezských, moravských a slovenských archeologických lokalit mezinárodní turistickou stezkou, jež by se měla jmenovat Od Velké Moravy k počátkům české státnosti. Jejím pilotním pracovištěm by se měl stát právě Památník Velké Moravy.
    V případě, že vše půjde podle plánu, první etapa rekonstrukce památníku začne na jaře příštího roku.
0 comments
add comment