Ostrava vybrala nového zájemce o koupi takzvaného Ostravského mrakodrapu

Publisher
ČTK
24.04.2024 18:45
Czech Republic

Ostrava

Ostrava – Ostravští radní vybrali nového zájemce o koupi pozemků s takzvaným Ostravským mrakodrapem v Ostrčilově ulici v centru města. Návrh jeho rekonstrukce připravilo studio světoznámé architektky Evy Jiřičné. Investora přestavby město poprvé vybralo už předloni, ale předchozí zájemce o koupi nemovitostí nakonec nepodepsal příslušné smlouvy, a město tak loni na podzim začalo hledat nového. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.


Do soutěže se přihlásili dva zájemci, vítěz nabídl kupní cenu 55 milionů korun bez DPH. Souhlasil také s úhradou 6,48 milionu korun za postoupení dokumentace. "Chceme zachránit třetí nejvyšší stavbu našeho města, proto jsme upřesnili a de facto zjednodušili některé procesní záležitosti záměru prodeje. Například již není v našich cílech zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání," uvedl náměstek primátora Jiří Vávra (ANO).

Město ale stále trvá na základní podmínce, kterou je dodržení návrhu studia AI-DESIGN, který vznikl pod vedením Jiřičné a architekta Petra Vágnera. Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020 až 2021. Dům zachovává a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu. V objektu by mělo být až 76 nových bytů od jednopokojových až po byty mezonetového typu.

Při rekonstrukci by měla být zachována železobetonová konstrukce. Měl by mít zelenou fasádu včetně centrálního zavlažování, recepci nebo zelenou střechu na parkovacím domě.

Věžový dům o 22 podlažích je od roku 2013 kvůli technickým závadám prázdný. Mezi zásadní problémy patří například nefunkční opláštění objektu nebo nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární a únikové trasy.

Po Nové radnici a Bolt Tower je budova třetí nejvyšší stavbou krajského města. Téma její rekonstrukce či případné demolice se řešilo opakovaně. Město se nakonec rozhodlo pro záchranu a rekonstrukci objektu, který by měl primárně sloužit k bydlení.

Dům má výšku 68 metrů a je jen několik minut chůze od budovy Nové radnice. Ostravský mrakodrap byl postaven v letech 1965 až 1968 jako součást sídliště Jindřiška. Výšková budova podle návrhu architekta Jana Slezáka byla původně zamýšlena jako obytný dům. K tomuto účelu ale byla využívána jen pár let a pak byla přestavěna na kancelářský objekt.
0 comments
add comment

Related articles