Ostrava bude mít do tří let nový stadion pro fotbal a atletiku

Source
Hana Záveská
Publisher
ČTK
13.02.2008 17:10
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Ostrava bude mít do roku 2011 nový multifunkční stadion pro fotbal a atletiku. Národní sportovní centrum Morava nahradí městský stadion ve Vítkovicích, který nevyhovuje mezinárodním měřítkům. Výstavba nového stadionu pro 30.000 diváků začne v létě 2009 a vyžádá si nejméně 2,2 miliardy korun. Náměstek primátora Zdeněk Trejbal dnes novinářům řekl, že město chce peníze získat od soukromého investora, kterému stadion pronajme na 20 let.
    Národní sportovní centrum Morava bude svým vybavením i kapacitou patřit ke stadionům třídy Elite, které splňují podmínky pro konání olympijských her i  mezinárodních fotbalových zápasů FIFA a UEFA. "Původně jsme počítali s 22.500 diváky podle požadavků olympijského výboru. Nakonec jsme kapacitu zvýšili na 30.000 lidí. Ustoupili jsme také od původního investičního záměru využít celou stávající tribunu, což vypadalo hrozně," řekl Trejbal.
    Stavba městského stadionu bude podle něho patřit k největším investičním akcím v Ostravě během následujících tří let. Město ale 2,2 miliardy korun nemá, proto chce peníze získat od soukromého investora. "Provozovatel stadionu bude vybrán při koncesním řízení. Pak si sám zvolí bankovní ústav, který celou stavbu profinancuje. V  součinnosti s městem vybere firmu, která stadion postaví. Město pak bude provozovateli přispívat každoročně zhruba 120 miliony korun," upřesnil náměstek.
    Tribuny ostravského stadionu budou zastřešeny bílou plastovou membránou, která propustí světlo a zároveň diváky ochrání před deštěm i sluncem. "Bude to působit jako lehká stanová konstrukce. Kolem celého stadionu vznikne také ochoz, kde budou moci lidé korzovat a stále sledovat utkání. Na ochozu budou umístěná občerstvení, toalety nebo ošetřovna," řekl ČTK architekt David Mikulášek.
    Diváci se na stadion dostanou třemi vchody, hlavní vstup bude ve dvou úrovních. "Přístup bude snadnější a rychlejší, tribuny se zároveň naplní rovnoměrně po celém obvodu. Součástí stadionu budou i obchody a občerstvení, takže diváci nebudou muset stadion vůbec opustit," dodal architekt David Kotek.
    V blízkosti stadionu vzniknou nová parkovací místa, příjezd usnadní nové mimoúrovňové křížení ulic Závodní a Rudná. "Tréninkový fotbalový stadion zrušíme, na jeho místě by mohl stát parkovací dům. Tréninkovou hokejovou halu Ledňáček čeká demolice, takže by lidé mohli parkovat i na jejím místě," naznačil Trejbal.
    Dodal, že Ostrava kvůli výstavbě stadionu přijde o jeden ročník atletického mítinku Zlatá tretra, který se uskuteční zřejmě v Třinci. "Máme ale příslib od pořadatele, že po dokončení stavby se mítink do Ostravy okamžitě vrátí," řekl náměstek. Nový stadion by měly v budoucnu využívat fotbalové kluby Baník Ostrava i FC Vítkovice.
0 comments
add comment

Related articles