Ostrava bude hostit festival Landscape

Publisher
ČTK
06.02.2019 18:35
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Ostrava bude letos hostit festival Landscape zaměřený na veřejný prostor a krajinářskou architekturu. Festival začne na přelomu května a června, potrvá do poloviny října. Akce nabídne výstavy, workshopy, přednášky či debaty. Nejvýraznější aktivitou budou takzvané site specific instalace, které dočasně oživují jednotlivá místa ve městě, reagují na jejich problematiku a nastiňují jejich možná budoucí využití. Plánuje se i mezinárodní konference na téma krajinářské architektury. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Dan Merta.


Festival se bude věnovat historickému centru města a jeho propojení s Dolní oblastí Vítkovice. Ostrava v roli spoluorganizátora podpoří festival 2,5 miliony korun. "Umělci, architekti, krajinářští architekti musí reagovat na trasu, kterou jsme zvolili pro letošní ročník. Jsou to instalace, které jsou buď umělecké nebo krajinářské či designové. Mohou se vytvářet pobytová místa, určitá zákoutí, která se promění a lidé je mohou jiným způsobem využívat," uvedl Merta.

Některé architekty organizátoři oslovili přímo, pro další byla vyhlášena otevřená výzva, která je určená všem tvůrcům zabývajícím se oživením veřejného prostoru, urbanismem, architekturou, krajinářskou architekturou, uměním a designem ve veřejném prostoru a krajině a environmentálním uměním. Jejich projekty dočasně oživí konkrétní místa v městských částech Moravská Ostrava, Mariánské Hory a Vítkovice.

Některé instalace by pak v Ostravě mohly zůstat i trvale. Podle Merty to vždy záleží na přístupu měst. "Vedle toho se připravují v rámci těch workshopů různé analýzy některých problematických částí na trase festivalu. Ty by měly být zanalyzovány a měly by být k dispozici pro město, které by se mělo těmito analýzami zaobírat a třeba vyhlásit na některá místa soutěže nebo hledat jejich řešení," doplnil Merta.

Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě. Hlavním tématem letošního ročníku je "Komunikace". "Akci považujeme za jednu z klíčových událostí tohoto roku. Určitě se bude jednat o největší odborný festival zaměřený na veřejný prostor, který se bude v letošním roce konat," řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Landscape se uskutečňuje pravidelně od roku 2014. Jeho návštěvnost během uplynulých ročníků přesáhla dohromady 500.000 účastníků z řad odborné i laické veřejnosti. V Ostravě by se ho mohlo zúčastnit až 200.000 lidí.
0 comments
add comment

Related articles