Oprava porubského Oblouku by mohla skončit na přelomu jara a léta

foto: Tomáš Břeský (poruba.ostrava.cz)

Ostrava – Na přelomu letošního jara a léta by mohla skončit rekonstrukce objektu Oblouku v ostravské městské části Poruba. Kulturní památka s byty patří k nejznámějším stavbám ve stylu socialistického realismu, takzvané sorely a je vstupní branou do jednoho z nejlidnatějších ostravských obvodů. Renovace přijde na zhruba 110 milionů korun a značná část prací už je hotova, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Martin Otipka.


"Na první pohled je jasné, že práce na rekonstrukci Oblouku řádně pokročily. Větší část omítky už je vyčištěná, střechu místo plechu zdobí tašky bobrovky a opravená jsou i sgrafita. Dům už tak z větší části vypadá stejně jako v době, kdy byl postaven. Kontrast mezi opravenou a neopravenou částí je nejlépe vidět například v průjezdu na Porubské ulici, kdy polovina už je opravena a druhá se bude opravovat letos na jaře," uvedl mluvčí.

Dodal, že práce na budově, jejíž oprava začala loni v březnu, se nezastavily ani v zimním období. "Akorát se přesunuly z venku do vnitřních prostor. Vyměňuje se kanalizace, opravují se sklepy a řada dalších věcí. Až to počasí dovolí, dělníci se vrátí i ke zbývajícím venkovním pracím. Kvůli nim dojde ještě k částečné uzavírce podjezdu na Porubské ulici," doplnil Otipka.

Starostka Lucie Baránková Vilamová (ANO) už při zahájení oprav poukazovala na to, že Oblouk rekonstrukci nutně potřeboval. Z reprezentativního vjezdu do Poruby se totiž postupem času podle ní stávalo zanedbané místo. Letité snahy opravit Oblouk dlouho narážely na majetkové vztahy. Až v říjnu 2019 se podařilo obvodu od společnosti Residomo, která byla tehdejším vlastníkem části bytů, odkoupit její podíl 128 bytů. Oblouk se tak podařilo majetkově scelit a začala příprava projektu jeho rekonstrukce. Novou podobu nakonec dostane všech 11 vchodů, které jsou v majetku obvodu. Dvanáctý, dům s věžičkou, vlastní bytové družstvo a opravovat se nebude.

Soubor bytových domů Oblouk byl postaven v první polovině 50. let minulého století. Práce začaly v červnu 1952 a v prosinci 1954 se do něj stěhovali první obyvatelé. Architekt Evžen Šteflíček se inspiroval Palácovým náměstím v Petrohradu. Od roku 2008 je Oblouk kulturní památkou. Jde o jediný porubský objekt, který se dostal také na poštovní známku.
0 comments
add comment

Related articles