Poruba chce do majetku získat bytový dům Oblouk

Publisher
ČTK
15.05.2019 22:10
Czech Republic

Ostrava

Poruba


Ostrava – Ostravský městský obvod Poruba chce do svého majetku získat známý bytový dům Oblouk, který je jednou z nejznámějších staveb socialistického realismu v České republice. Lokalitu by v budoucnu chtěl upravit a vrátit jí původní význam. Novinářům to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Otipka.


Majetkové vztahy v Oblouku jsou podle něj v současné době spletité. Celou stavbu v podstatě tvoří tři domy. Objekt s číslem popisným 511, který je nejblíže k Dělnické ulici, patří společnosti Residomo. Číslo popisné 500, tedy dům s věžičkou u nábřeží SPB, je v majetku bytového družstva. Zbývajících deset vchodů má číslo popisné 501 a ideální majetkový podíl v nich mají Residomo a Poruba. Obvod tak chce od Residoma získat spoluvlastnický podíl v bytovém domě s číslem popisným 501 a koupit bytový dům s číslem 511 včetně všech přilehlých pozemků. Celkově jde o 128 bytů. Nabídková prodejní cena od společnosti Residomo je 129 milionů korun. "Oblouk je brána do Poruby a symbol našeho městského obvodu. Zaslouží si, aby vypadal důstojně. Pokud se nám podaří byty majetkově scelit, můžeme přistoupit k rekonstrukci, celou lokalitu pozvednout a vrátit jí její původní funkčnost a význam," řekla starostka Lucie Baránková (ANO). Poruba se podle ní navíc snaží se společností Residomo vyjednat, aby část finančních prostředků získaných prodejem vrátila zpět do Poruby, kde by opravila některé ze svých objektů. Obvod předpokládá, že následná rekonstrukce Oblouku by přišla asi na 145 milionů korun.

Odkup a opravu Oblouku chce Poruba financovat z úvěru. Zastupitelstvo požádalo město o úvěr ve výši 300 milionů korun, ze kterého chce financovat i rekonstrukci domu v Dělnické ulici, kde má být Komunitní dům pro seniory.

"Úvěr je koncipován tak, abychom jeho převážnou část mohli splácet z nájmů nově nabytých bytů a neomezili tím další důležité projekty, které chceme v souladu s naším strategickým plánem v následujících letech realizovat," dodala starostka. Oblouk je jediná stavba Poruby, která se dostala na poštovní známky.

Residomo (dříve RPG Byty) vlastní v Moravskoslezském kraji více než 43.000 bytů. Bydlí v nich téměř 90.000 lidí. Společnost RPG Byty získala bývalé hornické byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Residomo tak nyní patří britské realitní společnosti Round Hill Capital a americké investiční společnosti Blackstone.
0 comments
add comment

Related articles