Oprava havarijního stavu zázemí Vřídla je před dokončením

Publisher
ČTK
06.11.2020 17:30
Karlovy Vary - Oprava havarijního stavu zázemí karlovarského Vřídla je před dokončením. Pokračovat ale budou práce na obnově Vřídelní kolonády, v níž se základní léčebný přírodní zdroj lázeňského města nachází. Podle náměstka primátorky Karlových Varů Petra Bursíka (ODS) by se vše mělo stihnout do začátku příští lázeňské sezony v květnu, řekl dnes novinářům.


Opravy ve Vřídelní kolonádě z poloviny 70. let 20. století mají dvě části, jedna se týká havarijního stavu technologie jímání a rozvodu vřídelní vody pod podlahou kolonády, druhá část oprav se týká odstranění závad na samotné budově kolonády.

"Nyní jde vidět instalace takzvaných Peikko nosníků. A následně přijde betonování stropní konstrukce. Ta byla podstatou havarijního stavu ve vřídelní síni, kvůli kterému byl objekt uzavřen," popsal Bursík aktuální stav oprav zázemí Vřídla.

"To, co je nyní odkryté, se zabetonuje, do otvoru přijde vsadit akumulační nádrž, začnou se dělat vnitřní a vnější krenotechnické rozvody a dobetonování nové stropní konstrukce. Tím bude odstraněn havarijní stav, jak ho určil stavební úřad," uvedl Bursík.

Ocelové Peikko nosníky by měly odlehčit konstrukci oddělující podzemní technologickou část Vřídla od vřídelní síně. Nově se použijí i jiné typy betonu, který by měl být výrazně odolnější než původní ze 70. let minulého století. Právě postupná degradace betonu, který narušily agresivní výpary z vřídelní vody, byla jedním z hlavních důvodů, proč musela být Vřídelní kolonáda postupně uzavřena a pramen Vřídla musel být přesunut před budovu.

Posledním krokem při rekonstrukci kolonády by měly být tři nové vrty, které mají nahradit vrty z dob budování kolonády a které byly původně jen zkušební.

Opravy Vřídelní kolonády by se měly vejít zhruba do 42 milionů korun, z čehož asi 15 milionů korun připadá na rekonstrukci krenotechnologie, tedy technologie jímání a zpracování horké minerální vody.
0 comments
add comment

Related articles