Oprava Divadla na Vinohradech bude trvat jeden až dva roky

Publisher
ČTK
14.06.2018 14:15
Czech Republic

Prague

Vinohrady


Praha - Pražské Divadlo na Vinohradech by se kvůli rekonstrukci mělo uzavřít na jeden až dva roky. Oprava by mohla začít v letech 2020 až 2021. Důvodem je špatný stav jeviště, které je staré více než 90 let. Současně dnešním standardům nevyhovuje ani zázemí. Rekonstrukce bude stát téměř jednu miliardu korun. ČTK to dnes řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rekonstrukce divadla se plánuje už od roku 2016.

"Každé jeviště je specifické. Stejně tak vinohradské. Musí se udělat přesně na klíč, a to je projekt na dlouhou dobu,"
řekl Wolf. Jeviště, které slouží od roku 1926 a autorem návrhu je František, nebylo nikdy zrekonstruováno. Náklady na nové jeviště se pohybují mezi 300 až 400 miliony korun.

Rekonstrukce budovy by podle Wolfa měla stát dalších 500 milionů. "Divadlo bylo naposledy rekonstruováno asi před 40 lety a samozřejmě aktuálně neodpovídá moderním stylům divadla," dodal radní s tím, že divadlo čeká kompletní rekonstrukce od sklepů až po střechu. Budova divadla je kulturní památkou, kvůli čemuž je nutné všechny kroky konzultovat s památkáři.

Po dobu oprav by se mohla představení Divadla na Vinohradech přesunout do jiných prostor, aby divadlo mělo kontinuitu. Podle Wolfa by přicházelo v úvahu divadlo v Karlíně.

Divadlo na Vinohradech loni na podzim oslavilo 110 let od založení. Secesní budova na náměstí Míru byla postavena v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením, které zde mohli diváci vidět, byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.
0 comments
add comment

Related articles