Oprava ateliéru Wichterlové v Praze má vyjít na 6,3 milionu Kč

Publisher
ČTK
17.09.2019 08:25
Czech Republic

Prague


Praha - Hlavní město plánuje investovat 6,3 milionu korun do rekonstrukce ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně. Město objekt převezme od Prahy 1, která jej dosud měla ve správě, a Galerie hlavního města by tam měla vybudovat expozici připomínající život a dílo sochařky. Vyplývá to z memoranda mezi Prahou 1 a magistrátem, jehož znění dnes schválili radní hlavního města. V ateliéru, který se nachází na zahradě domu pod Petřínem, umělkyně žila 50 let a v roce 1990 tam i zemřela.


Zahradní domek s ateliérem se stal předmětem veřejné diskuse poté, co bývalé vedení Prahy 1 pod vedením Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09) oznámilo záměr celý objekt i se zahradním domkem prodat. Následně od toho po kritice ustoupilo a magistrát poté schválil, že objekt převezme. Letos v červnu to potvrdilo i zastupitelstvu první městské části.

Dnešním usnesením pražští radní schválili dohodu s Prahou 1 a zároveň se zavázali uvolnit z rozpočtu na příští rok peníze na rekonstrukci objektu a roční náklady 400.000 korun na provoz ateliéru.

Po převzetí stavby městem by měla novou expozici provozovat Galerie hlavního města, která plánuje zachovat stávající podobu interiéru tak, aby ukazoval, jak umělkyně žila a tvořila. Měla by připomínat i další umělce, kteří jsou s Wichterlovou spojeni.

Hana Wichterlová (1903 až 1990) patřila mezi nejvýznamnější osobnosti českého moderního sochařství. Jejím bratrem byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily v meziválečném období mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů.
0 comments
add comment

Related articles