Okolí Mattoniho vily v Kyselce se vrací do původní podoby

Source
Pavel Peňás
Publisher
ČTK
05.04.2018 15:50
Czech Republic

Prague

Kyselka - Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka začala upravovat okolí Mattoniho vily v areálu bývalých lázní Kyselka. Cílem je navrátit někdejšímu zámeckému parku jeho původní podobu, včetně vodopádu, který v něm kdysi byl, řekl dnes ČTK ředitel o. p. s. Lázně Kyselka Miroslav Perout.

V prvních měsících letošního roku zaměstnanci vyčistili celý zámecký park od parkoviště až k Mattoniho vile. Zároveň se dělá inventarizace dřevin v okolí vily zakladatele lázní Kyselka, uvedl Perout.

"Čekáme na hydrogeologický průzkum, protože z lesů přitéká voda a celý park je zaplaven vodou. A je potřeba ji odvést, stabilizovat a dostat ji zpět do prvního vodopádu, protože vedle parkoviště je po vykácení zřetelný větší Mattoniho vodopád, který byl přírodním parkem a navazoval dole na malou rybniční kaskádovitou soustavu," řekl Perout.

Po obnově by se park vedle Mattoniho vily měl stát jakousi vstupní branou pro návštěvníky bývalých lázní. Samotný park sice není kulturní památkou, ale je podle Perouta nedílnou součástí areálu.

Pokračují také záchranné práce na budovách někdejších lázní, kterým ještě před několika lety hrozilo zřícení. "V současné době se instalují umělecko-řemeslné prvky na Vilemínu, ozdobná hrotnice se zlacenou korouhvičkou. Budou se osazovat velká tepaná volská oka, která mají 1,6 na 1,8 metru," řekl Perout. Pracuje se také na obnově Jindřichova dvora, kde loni začala rekonstrukce střechy a věže.

O. p. s. Lázně Kyselka vznikla v roce 2013. Jejími zakladateli byli Vladimír Lažanský, obec Kyselka, město Karlovy Vary, Karlovarské minerální vody a společnost RIS. Obě poslední společnosti na o. p. s. převedly nemovitosti v areálu bývalých lázní. Karlovarské minerální vody pak přispěly dalšími 20 miliony korun na obnovu.
0 comments
add comment

Related articles