Obnovu secesní vily Löw-Beerů navrhne firma Arch.Design

Publisher
ČTK
13.03.2011 16:50
Brno - Projektovou dokumentaci na obnovu secesní vily Löw-Beerů v brněnské prestižní čtvrti Černá Pole zhotoví brněnské architektonické studio Arch.Design. ČTK to zjistila z Informačního systému o veřejných zakázkách. Hodnota zhotovení plánu na opravu vily v sousedství slavné vily Tugendhat je dva miliony korun. Firma byla vybrána z celkem osmi uchazečů.
    V secesní stavbě doposud sídlil domov mládeže. Jihomoravský kraj loni oznámil, že chce vilu Löw-Beerů využít pro expozici o secesním stylu, textilním průmyslu v Brně a rodině původních majitelů. Peníze na opravy v řádu desítek milionů korun chce kraj získat od Evropské unie.
    Kraj také zvažuje, že by Löw-Beerova vila a vila Tugendhat v budoucnu tvořily jeden návštěvnický celek, a chce proto sladit opravy obou objektů.
    Vila Tugendhat se aktuálně restauruje s  přispěním evropských peněz, Brno získalo dotaci, která kryje většinu z nákladů ve výši 156 milionů korun.
    Löw-Beerova vila by se teoreticky mohla stát novým nástupním prostorem do vily Tugendhat. Leží blíže k centru města v rušné Drobného ulici naproti parku Lužánky. Návštěvníci by prošli Löw-Beerovou vilou a přes zahrady ve vnitrobloku by vystoupali k vile Tugendhat.
    Obě stavby už kdysi tvořily jeden volně spojený celek. V Löw-Beerově vile bydleli rodiče Grety Tugendhatové, kteří jí pro stavbu nového domu pro její rodinu poskytli horní část zahrady s krásným výhledem na Brno. Zahrady obou vil tehdy neodděloval plot, jak je tomu dnes.
    Löw-Beerovu vilu nechal v letech 1903 až 1904 v secesním slohu postavit brněnský textilní průmyslník Moritz Fuhrmann. Jeho synové dům v roce 1913 prodali továrníkovi Alfredu Löw-Beerovi.
    Společnost Arch.Design, která vznikla v roce 1993, připravuje pro Brno například i nový územní plán a projektuje nový vstupní areál brněnské zoo.
0 comments
add comment

Related articles